Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kodalak'tan flaş açıklamalar

AA |  04 Kasım 2016 Cuma - 11:25 | Son Güncelleme : 04 11 2016 - 11:25


Ankara Cumhuriyet  Başsavcısı Harun Kodalak, "Gerek cumhurbaşkanımız gerekse de başbakanımız, FETÖ  üyelerine açık çağrıda bulundular. 'Gelin Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim  olun, devletin adaletine sığının, açıkça bildiklerinizi anlatın, itirafçı olun'  diye zaman zaman çağrıda bulunuyorlar. Bu çağrıların faydası oldu, örgüt yavaş  yavaş çözülmeye başladı." dedi. 
 
 Kodalak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında AA muhabirine  açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.
 
 Akıncı'daki 143. Filo'da darbe girişimini yönetenler arasında bulunan  Kemal Batmaz'ın, İstanbul'daki Kaynak Holding'e yönelik soruşturma kapsamında da  araştırıldığını belirten Kodalak, "Bu şahıs zaten üç koldan soruşturuluyordu.  Adil Öksüz ile birlikte ABD'den dönerken Atatürk Havalimanı ve üste görüntülerin  ele geçmesiyle bu şahsın yaptığı işler ile işlemler örtüştü." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Kodalak, darbenin sivil ayağı ve karanlık yüzünü ortaya çıkardıklarına  dikkati çekerek, "Bu teşebbüsün sivil ayağında sadece Adil Öksüz'ün olması mümkün  değil. Bir kişinin yapabileceği bir iş değil. Bakın orada bir ekip var. Adil  Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç, orada. Kemal  Batmaz'ın rolünü önceden bilmiyorduk. Hatta o yüzden L 1 koğuşuna aldık. Adamın  ne kadar derin olduğunu delillendirerek ortaya çıkardık." diye konuştu.
 
FETÖ soruşturması kapsamında darbe girişiminin arkasında yabancı  ülkelerin olduğuna dair delile ulaşılıp ulaşılmadığının sorulması üzerine  Kodalak, iddiaların araştırıldığını kaydetti.
 Darbe girişiminin dış destek almadan yapılmasının mümkün gözükmediğini  dile getiren Kodalak, "Elbette bu konuya dair de bazı çalışmalarımız var. Bu  konuda sadece şunu söyleyelim, öngörüyoruz ve araştırıyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
  "İtirafçı olmaya başladılar"
 
İtirafçı hakim ve savcıların tahliye olabileceği ve göreve iade  edilebileceğinin daha önce açıklandığı anımsatan Kodalak, itirafçılara ilişkin  soruyu şöyle yanıtladı:
 
"Gerek cumhurbaşkanımız gerekse de başbakanımız, FETÖ üyelerine açık  çağrıda bulundular. 'Gelin Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim olun, devletin  adaletine sığının, açıkça bildiklerinizi anlatın, itirafçı olun' diye zaman zaman  çağrıda bulunuyorlar. Bu çağrıların faydası oldu, örgüt yavaş yavaş çözülmeye de  başladı. Bizim çok ciddi anlamda itirafçılarımız var. Şu anda yargıdaki  itirafçılar 300'ün üzerine çıktı. HSYK Başkanvekilimiz Mehmet Yılmaz, 300  üzerinde olduğunu telaffuz etmişti, bu açıklamanın ardından sayı arttı.  İtirafçılar oldukça, birbirini tetikliyorlar. Dolayısıyla bu sayının artacağını  öngörüyoruz."
 
  İtirafçılar konusunda daha önce bir toplantı yaptıklarını bildiren  Başsavcı Kodalak, FETÖ üyelerinin cezaevinde bir arada bulunduklarında  birbirlerini motive ettiklerini, bu konudaki direnci kırmak için elebaşlarını  gruplardan ayırdıklarını anlattı.
 
   "Hala ümitliler"
 
Kodalak, FETÖ üyelerinin zaman içinde çözüleceğini öngördüklerine  işaret ederek, "Çünkü hala ümitliler, aralarında bir 'Kasım' muhabbeti gidiyor,  cezaevinden bazı duyumlar bize geliyor veya haberleşmelerini yakalıyoruz. Ama  zaman geçtikçe bunların ümitleri bitecek, kırılacak. Üç ay içerisinde epey  itirafçımız oldu, bu sayı mutlaka artacaktır." şeklinde konuştu.
 
  FETÖ üyelerinin haberleşmek için kullandıkları ByLock programına  ilişkin nasıl bir çalışma yürütüldüğünün sorulması üzerine Kodalak, şu bilgileri  verdi:
 
 "ByLock için bir sivil bilirkişimiz var, uygulamanın ne anlama  geldiğini anlatacak. Bu çalışmalar devam ediyor. Bir yandan da resmi kurumlar da  analiz raporları hazırlamaya devam ediyor. ByLock, gerçekten önemli bir delil.  Herkes indiremez, herkes kendi isteğiyle giremez. Mutlaka içeriden birinin  referansıyla girebilirsiniz.  Örgütten biri sizi kabul etmeden siz ByLock'a  giremeyeceğinize göre ByLock'a girmişseniz örgüt elemanısınız. ByLock içinde  kesin rakam bilmiyorum ama 100 binden fazla insan var.
 
 ByLock'a girdiğinizde 100 bin kişiyi göremiyorsunuz, 3 ya da 5 kişiyi  görebiliyorsunuz. Yani örgütün hücre yapılanmasını elektronik ortama aktarılması  şeklinde bir yazılım. Herkes kendisine izin verilen kadar kişiyle görüşebiliyor.  Dolayısıyla piyasada bilinen, herkesin kullandığı haberleşme sistemi değil. Bu  özel yazılmış, planlanmış ve tasarlanmış elektronik sistem üzerinde bir örgüt  hücre yapılanması."
 
  "İtirafçıları tahliye ediyoruz"
 
Kodalak, darbe girişimine ilişkin yakalananlardan incelemeler  neticesinde bir eyleminin olmadığı saptananları serbest bıraktıkları ve erleri  tahliye ettiklerini vurgulayarak, "Yaşar Paşa'nın çaycısı vardı. Paşanın  çaycısını bir eyleminin olmadığını belirleyince bıraktık. Bu iş hakkaniyetle  devam ediyor. Kimse boşu boşuna sulandırmasın." şeklindeki görüşlerini paylaştı.
 
Tutuklu FETÖ üyelerinin tek tek itirafçı olmaya başladığını ifade eden  Kodalak, soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcılardan yaklaşık 100'ünü  itirafçı olmaları nedeniyle tahliye ettiklerini söyledi. Kodalak, şu anda  cezaevinde hakim ve savcılardan itirafçı olup da tutukluluğu devam eden kimse  kalmadığını aktardı. Kodalak, doyurucu, ikna edici, örgütün çözülmesine yardımcı  bilgiler içeren itiraflarda bulunan, aralarında üst düzey yargı üyelerinin de  bulunduğu hakim ve savcıların bırakıldığını kaydetti.
 
 Harun Kodalak, "Tutuklu hakim ve savcılardan itirafçı olan herkesi  bırakıyoruz ama verdiği bilgilerin bizim tarafımızdan itibarlı kabul edilmesi  lazım. Yoksa bildiğimiz ifadeleri tekrarlarsa bu kişileri itirafçı olarak kabul  etmiyoruz. Örgütün yapısı, örgüt elemanları ve işleyişi hakkında doyurucu bilgi  verenleri itirafçı kabul edip tahliye ediyoruz. Askerler gibi darbeye bizzat  karışanlar hariç tüm itirafçıları serbest bırakıyoruz." dedi.
 
 Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) anayasayı ihlal suçunu düzenleyen 309.  maddesinden yargılanan itirafçıların serbest bırakılmayacağının altını çizen  Kodalak, "Adam öldüreni serbest bırakabilir misin? Ama TCK'nın 314/2.  maddesindeki örgüt üyeliği suçundan yargılanıp itirafçı olanları tahliye  ediyoruz, tutuksuz yargılıyoruz." ifadelerine yer verdi.
 
Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin soru üzerine Kodalak,  soruşturmayı Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen'in yürüttüğünü hatırlattı. Dosyada  olmayan yeni bilgilere ulaştıklarını, Hablemitoğlu'nun eşi Şengül  Hablemitoğlu'nun verdiği bilgiler doğrultusunda da bazı bilgilere ulaşıldığını  belirten Kodalak, soruşturmada bir miktar aşama kaydettiklerini bildirdi.
 
 Kodalak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının her soruşturmada olduğu  gibi bu soruşturmayı da ciddiyetle yürüttüğünü sözlerine ekledi.

ETİKETLER