Anjiyografide görülemeyen kalp damarına baypas yapılan hasta iyileşti

AA |  30 Haziran 2020 Salı - 12:17 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 12:17

Konya'da, anjiyografide tespit edilemediği için "kalp damarına baypas yapılması olanaksız" denilen hasta, yapılan ameliyatla iyileşti.


Diyabet hastası 46 yaşındaki Nuri Hakalan, boğazında oluşan yanma  hissi üzerine eşiyle hastaneye gitti.
 
Yapılan tetkik ve muayenenin ardından hastanın, anjiyografide  görülemeyen ve bu sebeple ameliyat edilemeyecek 5 kalp damarının yüzde 99  oranında tıkalı olduğu anlaşıldı.
 
Ameliyat edilememesi halinde sürekli ilaç kullanacağı ve günlük hayatı  zorlaşacağı bilinen hastanın kalp damarları, Farabi Hastanesi Kalp ve Damar  Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Özergin ile ekibinin başarılı operasyonuyla  açıldı.
 
Doç. Dr. Özergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anjiyografide  görülemeyen bu damarların ameliyatının eskiden de yapıldığını, ancak hastaların  çoğunlukla sağlığına kavuşamadığını söyledi.
 
Eskiden bu hastaların sürekli hastaneyle bağlantılı yaşamak zorunda  kaldıklarını ifade eden Özergin, "Yaygın olarak anjiyografide görülmeyen ve  yaygın damar tıkanıklığı sebebiyle baypas yapılamaz dediğimiz, devamında ise  tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan bu hastalarımıza, günümüz teknolojisiyle baypas  yapabilmekteyiz." diye konuştu.
 
Ufuk Özergin, geçmiş dönemlerde yapılan bu ameliyatların sonuçlarının  iyi olmadığını, bazı hastaların operasyonun ardından kalp krizi geçirerek  yaşamını yitirebildiğini anlattı.
 
Bu ameliyatların, etkili kan sulandırıcı ilaçların devreye girmesiyle  artık çok rahatlıkla yapılabildiğini vurgulayan Özergin, şöyle konuştu:
"Baypas ameliyatı, 'köprüleme' diye tabir ettiğimiz tıkalı ya da dar  olan damarın arkasındaki sağlıklı bölgeye yapılan bir ameliyat. Ancak bu bölge  sağlıklı değilse, damarın içerisini temizlemek suretiyle burayı sağlıklı hale  getirmek ve kan akışını sağlamak gerekiyor. Genellikle 1 milimetrenin altındaki  damar çaplarında yapılan baypas işlemi sağlıklı sonuç vermez, erken dönemde  tıkanırdı. Dolayısıyla yapılan işlem başarısız olurdu. Gelişen tıp sayesinde bu  damarları temizleyerek yaklaşık 2,5 ila 3 milimetre çapında bir damar yolu  açabiliyor ve çok rahatlıkla baypas yapabiliyoruz. Bu damarlar çok uzun süre açık  kalabiliyor."
 
Doç. Dr. Özergin, bu ameliyatın yapılamadığı dönemlerde hastaların  maksimum ilaç tedavisiyle hayatlarına devam ettiğini, ameliyat yapılmadığında ise  göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi problemlerin ortadan  kalkmadığını aktardı.
 
"Kendimi bu kadar iyi hissedeceğimi zannetmiyordum"
Yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Nuri Hakalan ise  operasyonun ardından kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.
 
Ameliyat öncesinde tedirgin olduğunu dile getiren Hakalan, "Hastaneye  gittiğimde doktorlar, kalp damarlarımın 5'inin yüzde 99 tıkandığını ve ameliyat  olmam gerektiğini söyledi. Yapılan muayenenin ardından hemen ameliyata alındım.  Kendimi bu kadar iyi hissedeceğimi zannetmiyordum." ifadelerini kullandı.