Anayasa değişiklik teklifinin 3. ve 4. maddeleri kabul edildi

AA |  11 Ocak 2017 Çarşamba - 21:32 | Son Güncelleme : 12 01 2017 - 1:56

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi 341 "Evet" oyuyla, 4. maddesi de 343 "Evet" oyuyla kabul edildi.


TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri 3'üncü gününde devam ediyor. 
 
3. MADDE
 
Genel Kuruldaki gizli oylamaya 485 milletvekili katıldı. Oylamada 341  kabul, 139 ret oyu kullanıldı. Oylamada 3 boş, 2 geçersiz oy çıktı.
 
Teklifin üçüncü maddesi, seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini ve  askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngörüyor.
 
4. MADDE
 
TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin, "TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yılda bir, aynı gün yapılmasını" öngören dördüncü maddesine 343 kabul, 139 ret oyu verildi. 
 
Genel Kuruldaki gizli oylamaya 486 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 139 ret oyu kullanıldı. Oylamada 2 boş, 2 geçersiz oy çıktı.
 
Teklifin dördüncü maddesiyle, Anayasanın "TBMM'nin Seçim Dönemi" başlıklı maddesi, "TBMM ve Cumhurbaşkanının Seçim Dönemi"olarak değişiyor.
 
Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler,  iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden  seçilebilecek.
 
Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun  sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.
 
Oylama yenilendi
 
Bu arada, anayasa değişiklik teklifinin üçüncü maddesinin oylamasında  kavga yaşanması, gizli oylamanın yenilenmesine neden oldu.
 
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, gizli oylamayı başlattıktan sonra  milletvekilleri sıraya girerek oylarını kullanmaya başladı. Bu sırada salonda AK  Parti ve CHP milletvekilleri arasında yaşanan kavga üzerine Aydın, iki kez  oylamayı durdurdu.
 
Başkanvekili Aydın, tartışmanın yumruklaşmaya kadar varması üzerine oy  zarflarının atıldığı kupaların güvence altına alınmasını istedi ve birleşime ara  verdi. Ahmet Aydın, aradan sonra oylama işleminin yenileneceğini, eski oy  zarflarının Katip Üyelerin nezaretinde imha edileceğini duyurarak, gizli oylamaya geçti.