Anadolu Yıldızı-2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı

AA |  08 Mayıs 2019 Çarşamba - 13:20 | Son Güncelleme : 08 05 2019 - 13:20

Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir'in katılımıyla düzenlenen tatbikatın ilk senaryosu Ege Denizi'nin uluslararası suları ve hava sahasında icra edildi. Tatbikat sürerken Menderes ilçesi açıklarında tespit edilen lastik bottaki 40 düzensiz göçmen yakalandı.


Anadolu Yıldızı-2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı  kapsamında Ege Denizi'nin uluslararası sularındaki tekne kazasına müdahale  senaryosu başarıyla gerçekleştirildi.
 
Sakız ve Midilli adaları arasında icra edilen tatbikat, Hava  Kuvvetleri Komutanlığı Hava Eğitim Komutanlığı koordinasyonunda Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK), Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı  unsurlarının katılımıyla yapıldı.
 
Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, TCSG Umut  Gemisi'nde faaliyet öncesi yaptığı açıklamada, tatbikatın Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma  Koordinasyon Merkezi'nin de katılımı ve uluslararası uydu yardımlı arama kurtarma  sistemi kullanılarak gerçekleştirildiğini söyledi.
 
Kadıoğlu, amaçlarının arama kurtarma harekatı icra edebilme  yeteneklerinin geliştirilmesi, komuta kontrol sisteminin denenmesi olduğunu  belirtti.
 
TSK ve Türk Arama Kurtarma teşkilatının etkin yapısı ve arama kurtarma  unsurlarının gelişmiş yetenekleri, sistemleri sayesinde ihtiyaç duyulan her yerde  görev başında olduklarını vurgulayan Kadıoğlu, şunları kaydetti:
 
"Dünyadaki ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak denizcilik,  havacılık, dağcılık, yamaç paraşütü gibi sportif aktiviteler ile turizm  faaliyetlerine olan ilgi, gün geçtikçe yoğunlaşan düzensiz göçmen hareketleri  nedeniyle arama kurtarma ihtiyacı daha da artmaktadır."
 
Kadıoğlu, tatbikat senaryosunun sıklıkla karşılaşılan arama kurtarma  olaylarına uygun planlandığını ve denizden kazazedelerin kurtarılacağını anlattı.
 
Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir de tatbikat ekibini  TCSG Umut gemisinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
 
Tatbikatı 8 ülkeden 16 yabancı katılımcı da izledi.
 
 
Tatbikat senaryosu
 
Senaryo gereği, Ege Denizi'nin uluslararası suları ve hava sahasında  Türk Arama Kurtarma Bölgesi içinde, İstanbul bağlama limanlı "İzmir" isimli kuru  yük gemisi ile Mersin bağlama limanlı "Kemal Reis" adlı balıkçı gemisi çarpıştı.
 
Balıkçı gemisi batarken olay yerinde denize dağılan personel  kurtarıldı ve kuru yük gemisinde çıkan yangına müdahale edildi.
 
Senaryonun ilk aşamasında sahil güvenlik uçağı kaza alanını  işaretledi. Hava Kuvvetleri uçağından bölgeye personel ve kurtarma botu  indirilerek kazazede kurtarıldı.
 
Kara Kuvvetlerine bağlı helikopterden denize indirilen personel de bir  başka kazazedeyi helikoptere çekti.
 
Toplam 12 faaliyetten oluşan senaryonun son bölümünde, yanan gemiye  sahil güvenlik ekipleri müdahale etti, KKTC gemisi de bunlara eşlik etti.
 
Tatbikata, 2 arama kurtarma uçağı, 4 arama kurtarma helikopteri, 1  fırkateyn, 2 korvet, 3 sahil güvenlik botu ile KKTCSG-02 botu katıldı.
 
TSCG Umut Gemisi'nden arama kurtarma tatbikatı izlendi.
 
Düzensiz göçmen yakalandı
 
Öte yandan, tatbikat sırasında sahil güvenlik mobil radarı saat  07.05'te Menderes ilçesi Ahmetbeyli kıyılarında bir göçmen botu tespit etti.
 
Görevlendirilen sahil güvenlik botunun durdurduğu lastik bottaki 39  Filistin ve bir Irak uyruklu yakalandı. Düzensiz göçmenlerin 10'unun kadın,  8'inin çocuk olduğu öğrenildi.
 
Kara safhası
 
Tatbikatın 2. senaryosu ise yarın Menemen Dumanlı Dağı bölgesinde icra  edilecek.
 
Senaryoya göre, kaybolan dağcı grubu TSK Arama Kurtarma unsurlarının  müşterek faaliyetleriyle bulunacak ve kurtarılacak.
 

ETİKETLER