Anadolu Üniversitesinden tüketicilere güvenli e-alışveriş tavsiyeleri

AA |  30 Mart 2020 Pazartesi - 18:16 | Son Güncelleme : 30 03 2020 - 18:16

Anadolu Üniversitesi (AÜ), yeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında tüketicilere güvenli e-alışveriş için tavsiyelerde bulundu.


Rektörlükten yapılan açıklamada, toplum sağlığını korumak için evden  çıkmamaya gayret gösteren insanların, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere  e-alışverişe yöneldiği belirtildi.
Birçok mağaza ve iş yerinin pandemi durumunda insan sağlığını tehdit  ettiği için geçici kapatıldığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"İnternet üzerinden alışveriş yaparken tercih edeceğimiz siteler, SSL  sertifikasına sahip olmalıdır. SSL sertifikası, bir sitenin belirli şartları  karşılayarak elde edebildiği ve kullanıcılarına güvenli bir deneyim sunduğunu  kanıtlayan belgedir. Bu sertifikaya sahip bir siteden alışveriş yapıldığında,  kimlik ve kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme sistemi ile doğrudan  bankanıza aktarılır. Böylelikle üçüncü şahısların ihtimali ortadan kalkar. Online  bir alışveriş sitesinin bu sertifikaya sahip olup olmadığını ödeme sayfasına  geçtiğinizde adres çubuğunun sağ tarafında bulunan kilit işaretinden  anlayabilirsiniz." 
Açıklamada, hiçbir internet sitesinin, kullanıcıların rakamlardan  oluşan 4 haneli şifresine hiçbir aşamada ihtiyaç duymadığı vurgulandı.
Bunun yerine, kartın arkasında bulunan 3 haneli CVV kodunun  kullanıldığına değinilen açıklamada, "Bu kod kredi kartı şifresi değildir. Sadece  alışverişinizde kartınızı kullanmanızı saptayan bir doğrulama aracıdır." bilgisi  paylaşıldı.
 
"Kişisel bilgisayar ya da cep telefonunuzdan başka cihaz  kullanmayın"
Açıklamada, kullanıcılara kişisel bilgisayarları veya cep telefonu  dışında bir yerden internet alışverişi yapmamaları önerildi.
Kredi kartı limitinin, ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmesi gerektiği  bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Her alışveriş sonrası cep telefonuna gönderilecek mesaj, bankaların  kullanıcılarına sağlaması gereken bir yükümlülüktür. Harcamalarınızdan sonra bir  uyarı mesajı gelmiyorsa bankanızla iletişime geçin. Alışverişlerinizi 3D secure  ile yani cep telefonunuza gelecek kısa mesaj onay kodu ile tamamlamalısınız.  Telefonunuza onay kodu gelmiyor ve işlem otomatik olarak tamamlanıyorsa,  bankanızdan kartınızın bu özelliğini aktif etmesini talep edin. Online  alışverişlerinizde, tıpkı yüz yüze gerçekleştirdiğiniz alışverişlerdeki haklar  gibi pek çok hakka sahipsiniz. Bu sebeple her alışverişinizde mail üzerinden veya  gelen ürünle beraber garanti belgesi ve faturanın tarafınıza ulaştığına emin  olun. Unutmayın ki her türlü iade, iptal ve cayma hakkınızda bu belgelere ihtiyaç  duyulacaktır. Alışveriş yaptığınız site ile uzlaşamadığınız durumda Tüketici  Hakem Heyeti bu belgeleri sizden talep edecektir. Bu noktalara dikkat edildiği  takdirde internet üzerinden yapılan alışverişlere güvenmekte bir sakınca yoktur."