Anadolu Üniversitesinden öğrencilere uzaktan eğitim tavsiyeleri

AA |  23 Mart 2020 Pazartesi - 13:38 | Son Güncelleme : 23 03 2020 - 13:38

Uzaktan eğitim 40 yıllık tecrübeye sahip Anadolu Üniversitesinden öğrencilere yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında başlatılan uzaktan öğrenim dönemi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında tavsiyelerde bulunuldu.


Üniversiteden yapılan açıklamada, yakın zamanda ortaya çıkan ve tüm  dünya ülkelerini etkisi altına alan koronavirüs tehdidine karşı alınan önlemler  kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığınca eğitim öğretime uzaktan devam edilme kararı  alındığı anımsatıldı.
Anadolu Üniversitesinin uzaktan öğrenimde yaklaşık 3 milyon  öğrencisinin bulunduğu vurgulanan açıklamada, EBA sisteminin öğrencilerin  müfredattan geri kalmamalarını sağlayacağı kaydedildi.
Öğrencilerin EBA'yı keşfetmesinin derslerde daha rahat kullanımı  sağlayacağı belirtilen açıklamada, şunları ifade edildi:
"Ders dönemi başladığında dersler zamanında takip edilmeli, size özel  oluşturulan program ve takvimi önceden takip ederek gerekli hazırlıkları  yapmalısınız. EBA üzerinden geçmiş konuları tekrar ederek konu eksiklerinizi  kapatabilir, böylelikle tatil sonunda konu eksiğiniz olmadan öğreniminize devam  edebilirsiniz. Sistemde yer alan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına  ulaşabilir, farklı ders ve sınıflara ait alt konu, konu ve ünite seviyelerinde  testlerin yer aldığı sınavlar bölümünden, pekiştirmek istediğiniz konulara ait  sınavları çözebilirsiniz."
Öğretmenlerin verdiği çalışmaların güncel olarak takip edilmesi  gerektiğini değinilen açıklamada, EBA'da toplanan puan ve rozetlerin, çevrimiçi  ortamda bireysel başarı ölçütü sayıldığından sistemdeki araştırma ve çalışmaları  yaparken gerekli özenin gösterilmesi istendi.
 
"Ekran başında geçirilen süre iyi ayarlanmalı"
Sağlığın korunması amaçlı uygulanan sosyal mesafenin, sanal müze  gezmek için engel olmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar belirtildi:
"Anadolu Üniversitesi Sanal Müze Uygulaması sayesinde oturduğunuz  yerden birçok müzeyi gezerek ailenizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Anadolu  Üniversitesinin çalgı eğitmenliği, dil öğrenimi, güzel sanatlar, fen ve teknoloji  gibi 14 kategoride ders imkanı sunan bir uygulaması olan AKADEMA'dan faydalanarak  evde geçirdiğiniz süreyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Uzaktan öğrenim  döneminde, ekran başında geçirilen süreyi iyi ayarlamak gerekiyor. Belirli  periyotlarla egzersizler yaparak fiziksel rahatsızlıklara karşı önlem  almalısınız. Sizi paniğe sürüklemeye çalışan, sosyal medyadaki yalan haberlere  aldırmadan, uzman ve yetkililerden gelen açıklamaları takip etmelisiniz."