Amerikalı Müslüman kanaat önderlerinden Erdoğan'a teşekkür

AA |  24 Mayıs 2020 Pazar - 22:43 | Son Güncelleme : 24 05 2020 - 22:43

ABD'nin önde gelen Müslüman sivil toplum temsilcileri, video konferans yoluyla Ramazan Bayramlarını kutlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "zor zamanlarda gösterdiği liderlik ve Müslüman toplumlarla dayanışması" dolayısıyla teşekkür etti.


ABD'deki Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD  Müslüman Organizasyonlar Konseyi (USCMO), online bir bayramlaşma programı  organize etti.
 
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da katıldığı  organizasyona Amerikan-İslam ilişkileri Konseyi (CAIR), Kuzey Amerika İslam  Camiası (ICNA), Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), Filistin İçin  Amerikalı Müslümanlar (AMP) ve Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) gibi çok sayıda  kuruluşun temsilcisi video konferans yoluyla bağlandı.
 
Erdoğan'ın video konferans yoluyla bayram tebriğini, İslam dünyasına  mesajını ve Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecindeki  çabalarını anlattığı açıklamaları, katılımcılardan büyük övgü topladı.
 
"Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz"
 
USCMO Genel Sekreteri Usame Cemal, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böylesine  zor bir dönemde göstermiş olduğu liderlik, gerçekten takdire şayan. Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve tüm Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz." ifadesini kullandı.
 
CAIR Başkanı Nihad Awad, Erdoğan'ın Kovid-19 sürecinde gösterdiği  örnek devlet adamlığının büyük bir övgüyü hak ettiğini vurguladı.
 
Büyükelçi Kılıç da tüm katılımcıların ve İslam aleminin bayramını  tebrik ettikten sonra Türkiye'nin bu zor süreçte elinden geleni yaptığını  örnekleriyle anlattı. Kılıç, "Dünyanın farklı kriz bölgelerindeki ihtiyaç  sahiplerine ulaşabilmek için Türkiye olarak gayret ediyoruz." dedi.
 
Türkiye'nin ABD dahil 60'a yakın ülkeye tıbbi yardım ekipmanları  gönderdiğini aktaran Kılıç, "ABD'deki ihtiyaç sahibi kesimlere de TASC  aracılığıyla ulaşmaya ve desteklerimizi iletmeye çalışıyoruz." ifadesini  kullandı.
 
Programa katılan diğer temsilciler de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve  Türkiye'ye Suriye, Filistin ve Keşmir gibi birçok bölgedeki mazlumlarla  dayanışması dolayısıyla teşekkürlerini iletti.