Ameliyatla ayrılan Suriyeli siyam ikizlerinden biri öldü

AA |  04 Nisan 2018 Çarşamba - 0:15 | Son Güncelleme : 04 04 2018 - 0:17

Konya’da dünyaya gelen, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde cerrahi operasyonla birbirinden ayrılan Suriyeli siyam ikizlerinden biri hayatını kaybetti.


Suriye'den 6 yıl önce Konya'ya gelen Muhammed ve Ziyade El Mustafa  çiftinin, 15 Mart'ta ikiz bebekleri oldu. Karın bölgelerinden yapışık ikizler,  doğumun ardından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.
 
Yapılan tetkiklerde yapışık olarak uzun süre hayatlarını devam  ettirebilme şansları görünmeyen ikizlerin, cerrahi operasyonla ayrılmasına karar  verildi. Karaciğerleri yapışık olan, kalplerinde gelişme bozukluğu tespit edilen,  sindirim sisteminde ciddi sorunları bulunan yapışık ikizler, 18 Mart'ta çok  sayıda cerrahın bulunduğu bir ekiple saatler süren operasyonun ardından  birbirinden ayrıldı.
 
Ameliyat sonrasında her iki bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Servisine  alındı. Ameliyat esnasında öncelikle kalpleri birbirinden ayrılan bebeklerin daha  sonra karaciğer ve bağırsakları da ayrılarak kalp zarı, karaciğer ve  bağırsakların gerekli yerlerinde onarım yapıldı. Ancak bir bebek organ yetmezliği  nedeniyle operasyondan 3 gün sonra yaşamını yitirdi.
 
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Murat Konak, yaptığı açıklamada, halk arasında  yapışık ikizler olarak bilinen ikizlerin Konya’da ilk kez görüldüğünü söyledi.
 
Yapışık olarak dünyaya gelen bebeklerin bir arada ve ayrı ayrı yaşama  şanslarının oldukça düşük olduğuna dikkati çeken Konak, şunları kaydetti:
 
 "Milyonda bir görülen bu durumda doğan bebeklerimizin karaciğerleri  yapışıktı. Her ikisinin de ciddi kalp sorunları vardı. Özellikle sindirim  sisteminde de önemli bir sorun tespit ettik. Çocuklardan biri gaita yaparken,  diğeri ise idrar yapabiliyordu. Bağırsak sistemleri ve böbrekleri de ayrı  olmasına rağmen böyle bir durum saptandı. Bunun yanı sıra ilginç bir şekilde  dolaşım sistemi ayrı olan bebeklerin nabızları ve kan değerleri birbirinin  aynıydı ve birbirinden etkileniyordu. Birinin kan değeri bozulsa diğeri de bundan  etkileniyordu. Dolayısıyla yapılan konsültasyon sonrasında acilen ayrılmaları,  zira ayrı ayrı yaşama şanslarının daha yüksek olduğu değerlendirildi. Neticede  bebeklerimiz başarılı bir şekilde birbirinden ayrıldı. Ancak ameliyatın akabinde  geçen birkaç gün sonra omurgasında eğrilik bulunan ve sağ kalbi gelişmemiş olan  bebeğimiz maalesef hayata tutunamadı. Diğer bebeğimiz ise böbrek yetmezliği  problemi ve diğer birtakım komplikasyonlarla beraber şu anda hayata tutunmaya  devam ediyor."
 
"Şam" ve "Halep" ayrıldı
 
Baba Muhammed El Mustafa ise eşinin hamileliğinde bebeklerin yapışık  olduğunu öğrendiklerini belirterek, "Bunun Allah'tan geldiğine inanıyoruz. Hiç  tereddüt etmeden çocukların doğumunu bekledik. Çocuklarımdan birinin adını 'Şam'  diğerini ise 'Halep' koymayı istiyordum. Bu süreçte bizim her an yanımızda olan  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi doktorlarına çok teşekkür ediyorum."  diye konuştu.
 
  
 

ETİKETLER