Alzheimera 100'den fazla yeni ilaçla çare aranıyor

AA |  20 Eylül 2018 Perşembe - 16:59 | Son Güncelleme : 21 09 2018 - 11:40

Unutkanlık, günlük yaşam aktivitelerinde ve davranışlarında bozulma ile başlayan ve kesin sonuç alınan tedavisi bulunmayan alzheimer hastalığına, yaklaşık 112 faz aşamasında ilaç çalışması ile çare arandığı belirtildi.


Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık  Adapınar, "yaşlılık hastalığı" olarak bilinen alzheimerda şu anki tedavi  seçenekleriyle, oluşan hasarın geri dönüşünün mümkün olmadığını vurguladı.
 
 
Alzheimerhastalığının kesin tedavisi henüz olmamakla birlikte süreci  yavaşlatmanın ve bazı belirtilerin şiddetini azaltmanın mümkün olduğuna dikkati  çeken Adapınar, belirtileri tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaç ve ilaç dışı  seçeneklerin bulunduğunu söyledi.
 
 
Prof. Dr. Adapınar, araştırmacıların, altta yatan hastalığı tedavi  etmek ve en sonunda belirtilerin kötüleşmesine yol açan hücre hasarını durdurmak  ya da geciktirmek için bir çığır açmaya çalıştıkça, geliştirme ve test etme  konusunda birçok umut verici ilaç geliştirilmeye çalışıldığını ifade etti.
 
Demet Özbabalık Adapınar, yurt dışında hastalığın tedavisine ilişkin  önemli bilimsel çalışmalara imza atıldığını aktararak, "Şu an itibarıyla alzheimer  hastalığı tedavisine yönelik yapılan faz aşamasında 112 ilaç çalışması var."  dedi.
 
 
Bu ilaçların farklı deneme alanlarında olduğuna işaret eden Adapınar,  şöyle devam etti:
 
"Bu olası moleküllerin yüzde 63'ü 'hastalığın nedenlerini iyileştiren  ya da hastalığı geri çeviren' olarak isimlendirilen modifiye tedaviler, yüzde  22'si 'hastalığın bulgularını düzelten' tedavileri, yüzde 12'si 'psikiyatrik ve  davranış bozukluğu belirtilerini yok eden' tedavileri hedeflemiştir. Ayrıca, son  bir yılda farklı deneysel alanlara katılan yeni aday adayı 26 ilaç çalışması var.  Bilimsel çalışmalara rağmen şu an yaşlılık döneminin en tanıdık yüzü alzheimer  hastalığı, gerek bilgi, bulgu ve ilerleyişi, gerekse tedavisine ait çok yönlü  çabaları ile gelecek dönemin en hatırı sayılır hastalığı olmaya devam edecek."
 
 
"Egzersiz, hastalığa ait hasarı düşürebiliyor"
 
İlaç dışında egzersiz, müzik, sanat gibi seçeneklerin yapıldığını  belirten Prof. Dr. Adapınar, "Örneğin, yürümek ve koşmanın alzaymır riskini  azalttığına ilişkin çalışmalar vardır. Koşucu ve yürüyüşçüler üzerine yapılan  sağlık çalışmalarından alınan ilk verilere göre, yaşamın erken döneminde başlayan  egzersizler, alzheimer hastalığına ait hasarı düşürebilmektedir." diye  konuştu.
 
 
Adapınar, beslenme şekli ve hastalık riskine ilişkin ise şu bilgileri  verdi:
 
"Beslenme ile alzheimer oluşma riski arasındaki ilişkiyi inceleyen  yeterli sayıda ve güçlü çalışmalar bulunmamakla beraber, bazı çalışmalarda olumlu  sonuçlar gösterilmiştir. Örneğin, bir çalışmada vitamin C ve E'den zengin bir  beslenmenin alzaymır gelişmesi riskini azaltabileceği gösterilmiştir. Ancak  vitamin desteklerinin özellikle doğal yollarla karşılanması önerilmektedir.
 
Doymuş ve trans yağ tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve  tüketiminin artırılması, doğal besin maddelerinden alınan vitamin E tüketiminin  artırılması, vitamin B12 alımının artırılması, multi vitaminler kullanılıyorsa  demir ve bakır gibi ağır metalleri içeren vitamin komplekslerinden kaçınılması,  alüminyum içeren ürünlerin ve ilaçların kullanımından kaçınılması ve aerobik  egzersizi önerilmektedir."

ETİKETLER