Altının gramı bugün ne kadardan işlemde? Kapalıçarşı'da çeyrek fiyatları...

10 Mayıs 2018 Perşembe - 7:45 | Son Güncelleme : 10 05 2018 - 7:45

Altının gramı bugün ne kadardan işlemde? Kapalıçarşı'da çeyrek fiyatları kaç liradan alıcı buluyor? Sorularının yanıtlarını derledik. Yatırımcısının gözbebeği olan altın fiyatlarına dair güncel bilgiler ve uzman yorumları haberimizde yer alıyor.


Altındaki yükseliş yatırımcısını sevindiriyor. Kapaşıçarşı'da dün akşamki kapanışta altının gramı 180,87 liradan çeyrek ise 294,56 liradan satıldı. AA Finans Analisti İslam Memiş piyasalara dair önemli yorumlarda bulundu.

Altının gram fiyatı, günün ilk saatlerinde tüm  zamanların en yüksek seviyesi olan 184,2 lirayı görmesinin ardından 183,4 lira  seviyesinde dengelendi. 
 
Dün, dolar kurundaki değer kazançların etkisiyle alış ağırlıklı bir  seyir izlen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,5 değer  kazancıyla 183,1 liradan tamamladı.
 
Altının gram fiyatı, değer kazanan dolar kurundan bulduğu destekle  günün ilk saatlerinde 184,2 lira ile tarihi zirvesini gördü. Gram altın fiyatı  saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 183,4 liradan işlem  görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 302 lira, Cumhuriyet altını da 1.233  liradan satılıyor.
 
Asya piyasalarında güne satış ağırlıklı bir seyirle başlayan altının  ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,4 azalışla 1.309  dolardan işlem görüyor.
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin  İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015’te askıya alınan İran  yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıkladığın belirterek, Trump’ın siyasal  tavrının piyasalara baskı yaptığını kaydetti.
 
Piyasalardaki bu baskının altının ons fiyatında agresif yükselişlere  neden olabileceğini ifade eden Memiş, "Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve  dolar endeksinde yaşanan yükselişler bugünlerde altının ons fiyatını baskılamaya  devam ediyor. Altının ons fiyatında 1.300 dolar seviyesini desek, 1.330 dolar  seviyesini direnç seviyesi olarak takip etmeye devam ediyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Memiş, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan  güçlü duruşun ve  euro/dolar paritesinde düşüş trendinin devam etmesinin yurt içi  piyasalarda dolar kurundaki yükselişi desteklediğini belirterek, atının gram  fiyatının da kurdaki gelişmelerle rekor kırdığını söyledi.
 
Altının gram fiyatında kısa vade için 180-185 lira bant aralığının  takip edileceğine değinen Memiş, "Hem döviz hem de altının gram fiyatının  seyrinde şimdilik belirsizlik devam ediyor. Bu sebeple panikle alım ya da satım  yönünde ani kararlar vermemek gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.