Altın fiyatları haftaya nasıl başladı? 19 Mart Kapalıçarşı çeyrek altın fiyatları...

19 Mart 2018 Pazartesi - 7:34 | Son Güncelleme : 19 03 2018 - 7:34

Altın fiyatları haftaya nasıl başladı? 19 Mart Pazartesi günü Kapalıçarşı çeyrek altın fiyatları ne kadar? Sorularının yanıtı merak ediliyor ve gündemde sıkça araştırılıyor. İşte yatırımcısının gözbebeği olan altın fiyatlarına dair güncel durum...


Altının gramı zirveyi gördü ve yatırımcılarını oldukça sevindirdim. Kapalıçarşı'da Cuma günü kapanışında gram 165,69 liradan çeyrek altın ise 269,68 liradan satışa sunuldu. İşte popüler yatırım aracı altına dair güncel bilgiler ve uzman yorumları...

Gram altın tüm zamanların zirvesinde

Gram altın, dolar kurundan bulduğu destekle bu hafta tarihinin en yüksek seviyesi olan 166,4 liraya çıktı.
 
Altının gram fiyatı bu hafta, altının ons fiyatındaki değer  kayıplarına karşın dolar kurundaki yükselişlerden bulduğu destekle alış ağırlıklı  bir seyir izledi. Haftaya 162 lira seviyesinden başlayan gram altın, bu süreçte  yükseliş eğilimini sürdürerek, 16 Mart Cuma günü 166,4 lira ile tüm zamanların en  yüksek seviyesini gördü.
 
Yatırımcısına haftalık bazda yüzde 2,1 getiri sağlayan altının gram  fiyatı, haftayı 165,6 liradan tamamladı. Aynı dönemde altının ons fiyatı ise  yaklaşık yüzde 0,70 değer kaybetti. Altının ons fiyatı, haftanın son işlem gününü  1.314,20 dolar seviyesinden tamamladı.
 
Gram altın, yılbaşında bu yana da yatırımcısına yüzde 4 kazandırdı.
 
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, son zamanlarda dolar kurundaki değer kazançlarının altının  gram fiyatının yükselmesine neden olduğunu kaydetti.
 
Erkan, gelecek hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararlarına ons  altının vereceği tepkinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:
 
"Özellikle içeride altının gram fiyatının geri çekilmesini  bekleyeceksek önce ons altının geri çekilmesini görmemiz gerekir. Çünkü kur  tarafı çok sınırlı aşağı yönlü potansiyel gösteriyor ve muhtemelen TL’de değer  kaybı eğilimi önümüzdeki dönemde de devam edecek. Altın ons fiyatına ilişkin  tahminlerin ise 1.380-1.400 dolar bandını gösterdiğini görmekteyiz. Bu süreç  içerisinde küresel altın fiyatları da Fed’in politikalarından tutun da ABD  Başkanı Donald Trump kaynaklı politik gerilimlere kadar birçok şeyi  fiyatlayabilir. Her iki değişkende, kur ve ons altında, gerileme anlamlı miktarda  değişiklik gerçekleşmediği sürece gram altında da yukarı gitmek için daha istekli  bir görünüm göreceğiz."
 
Altın fiyatlarını etkileyebilecek birçok parametrenin olduğunu,  bunların başında ABD ekonomisine ilişkin enflasyon gelişmeleri ve Fed'in para  politikası olduğunu belirten Erkan, bunların yanı sıra ticaret savaşları, küresel  faiz hareketleri, Kore kaynaklı jeopolitik gelişmeler, Trump yönetimine ilişkin  riskler, Fed dışındaki büyük merkez bankalarının aksiyonları, küresel büyüme gibi  başlıkların da altın fiyatları için önemli olduğunu kaydetti.
 
Erkan, altının gram fiyatının 161-163 lira bandı üzerinde kaldığı  sürece 170 lira seviyelerini zorlayacağını, daha geniş bantta ise 182 lira  seviyesinin gündeme gelebileceğini dile getirdi.
 
"GRAM ALTININ YÜKSELMESİNİN TEMEL NEDENİ DOLAR KURUNDAKİ YUKARI  HAREKETLER" 
 
İntegral Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aylin Cevizci, gram  altının 166,4 liraya yükselmesinin en temel nedenin dolar kurunda yaşanan yukarı  yönlü hareket olduğunu kaydetti.
 
Dolar kurunun hafta başında uzun bir süredir hareket ettiği  3,7300-3,8330 bandını yukarı kırdığını belirten Cevizci, pazartesi açıklanan ocak  ayı cari işlemler dengesi verisinin kurun bu hareketinde etkili olduğunu söyledi.
 
Cevizci, dolar kurunda yaşanan değer kazançlarının devam etmesi  durumunda altının gram fiyatının yukarı yönlü eğilimi koruyacağını ifade ederek,  "Ons altın tarafından bakacak olursak, bu konuda gelecek hafta Fed'in piyasalara  vereceği mesaj ons altın fiyatlaması açısından önemli olacak. Ama şunu belirtelim  ki TL kaynaklı yaşanan bu hareket dolar kaynaklı da desteklenir ve 3,95 üzerine  doğru bir hareket başlar ise ons altın bu noktada 1.313 altına geri çekilse dahi  gram altında 166 TL üzerindeki seyir devam edebilir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Fed’in 21 Mart'taki faiz kararının takip edileceğini bildiren Cevizci,  faiz artırımından daha çok projeksiyonlar ve Fed Başkanı Jeromo Powell’ın  piyasalara vereceği mesajların daha önemli olacağını dile getirdi.
 
Cevizci, altının gram fiyatında yaşanan bu yukarı yönlü harekette,  160-162 TL aralığını alım yönünde değerlendiren yatırımcıların kar realize  edebileceklerini belirterek şunları kaydetti:
 
"Yukarı yönlü hareketin haber kaynaklı yaşanmasından ötürü negatif  gelişmelerin yavaş yavaş dinmesi yaşanan bu pozitif hareketinde zayıflamasına  neden olabilir. Bu nedenle gram altının bulunduğu noktalar olan 165-167 TL  bölgesinde alım yönlü bir karar almak yatırımcıların getiri oranını az  tutabileceği gibi daha yüksek bir getiri beklentisi olanları da orta vadede  bekletebilir. Bu nedenle alım aralığını 1-2 TL yukarı çekerek, geri çekilmelerde,  163-164 bölgesine doğru düşüşler hatta bu seviyelerinde altına sarkmalarda  altının gram fiyatında alım için uygun olacağını düşünüyorum."