Altın fiyatları hafta ortasında kaç liradan işlem görüyor? Kapalıçarşı'dan güncel fiyatlar...

28 Mart 2018 Çarşamba - 7:43 | Son Güncelleme : 28 03 2018 - 7:43

Altın fiyatları hafta ortasında kaç liradan işlem görüyor? Kapalıçarşı'dan güncel fiyatlar nedir? Sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. Yatırımcısının ilgiyle takip ettiği altın fiyatlarında yeniden düşüş yaşanmaya başladı. İşte piyasaya dair tüm ayrıntılar...


Altın fiyatları bugün ne kadardan alıcı buluyor? Yükselişiyle yatırımcısını sevindiren altın fiyatları tekrar düşüşe geçti. Kapalıçarşı'da dün kapanışta altının gramı -0,24% azalışla 172,10 liradan çeyrek ise -0,85% düşüşle 280,62 liradan değer gördü. İşte piyasalar hakkındaki uzman yorumları...
 
 
Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının  ardından 173,2 lira seviyesinde dengelendi. 
    
Dün altının ons fiyatından bulduğu destekle tüm zamanların en yüksek  seviyesi olan 173,8 liraya kadar çıkan altının gram fiyatı, dolar kurundaki  düşüşlerin etkisiyle bu seviyelerde tutunamadı ve günü 172,6 lira ile önceki  kapanışının hemen altında tamamladı.
 
Gram altın, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.15  itibarıyla yüzde 0,4 değer kazancıyla 173,2 liradan işlem görüyor. Aynı  dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 283 lira, Cumhuriyet altını da 1.155  liradan satılıyor.
 
Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı  ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 değer kazancıyla 1.355 dolardan  işlem görüyor.
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, Rusya ve ABD arasındaki siyasi  gerilimin altın fiyatlarını yükselttiğini kaydetti.
 
Memiş, ABD ve 14 Avrupa Birliği ülkesinin Rus diplomatları sınır dışı  edeceğine yönelik açıklamaların altın fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu  belirterek, "Geçen hafta ticaret savaşlarına yönelik artan kaygılarla 1.350 dolar  seviyesine yükselen altının ons fiyatı, dün akşam saatlerinde 1.355 dolara  yükseldi. ABD kaynaklı gelişmelerin altının ons fiyatında yükselişe neden olduğu  söylenebilir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Piyasaların bu hafta Çin-ABD "ticaret savaşları" ve Rusya-ABD  arasındaki siyasi gelişmelere odaklanacağını bildiren Memiş, "Teknik olarak  altının ons fiyatı 1.350 dolar seviyesinin üzerinde kapanışlar gerçekleştirirse  yükselişler 1.360 dolar, olası düşüşte ise 1.330 dolar seviyesi gündeme  gelebilir."
 
Memiş, dolar kuru ve altının ons fiyatından bulduğu destekle dün  tarihi zirvesi olan 173,8 liraya yükselen altının gram fiyatında kısa vadede  170-175 lira bandının takip edileceğini dile getirerek şunları kaydetti:
 
"Altın yatırımcısına bu seviyelerden alım tavsiyesinde bulunmuyoruz.  Teknik olarak 168 lira seviyesinin üzerindeki rakamları spekülatif olarak  değerlendiriyoruz. Global piyasalarda belirsizlik devam ettiğinden döviz ve emtia  fiyatlarında dalgalı seyrin geçmesini beklemek gerek."