Altın fırsat kapısı!MEB okulları oyuncak sektörüne seri üretim için hazır

18 Mayıs 2019 Cumartesi - 9:47 | Son Güncelleme : 18 05 2019 - 11:32

Milli Eğitim Bakanlığınca, ithalat rakamının 5 yılda 3,5 milyar doları aştığı oyuncak sektöründe "yerli ve milli" üretim için meslek liseleri üs olarak belirlendi.


Son 5 yılda, ithalat rakamı 3,5 milyar  doların üzerine çıkan oyuncak sektöründe "yerli ve milli" üretim için Milli  Eğitim Bakanlığınca (MEB) belirlenen meslek liselerinin donanım ihtiyaçları,  sektörden gelecek talepleri karşılamak üzere tamamlandı. Bu okullarda dünya  genelinde büyük cirolara sahip firmalar ile yarışacak kalitede, sağlıklı ve daha  düşük maliyetle oyuncaklar üretiliyor. 
 
 
Türkiye'de 5 yılda toplam 3  milyar 648 milyon dolarlık oyuncak ithal edildi. Yıllık ortalama ithalat 730  milyon dolar civarında gerçekleşti. Türkiye'de toplam oyuncak ithalatının en az  yüzde 70'i plastik oyuncaklardan oluştu.  Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfınca  (PAGEV) hazırlanan Oyuncak Sektörü İzleme Raporu'na göre, Türkiye 2017'de toplam  oyuncak ithalatının yüzde 94'ünü 10 ülkeden, toplam oyuncak ihracatının ise yüzde  53'ünü 10 ülkeye yönelik yaptı. Toplam oyuncak ithalatının yüzde 82,5'i Çin'den  gerçekleştirildi. Türkiye'deki ahşap oyuncak pazarının büyüklüğü ise 100 milyon  lirayı aştı.İthalat rakamlarının yüksekliği, oyuncak sektöründe "yerli ve milli"  üretim için MEB'i harekete geçirdi. Bakanlık, bunun için meslek liselerini üs  olarak belirledi.
 
Bakanlıkça ahşap oyuncak üretimi için Ankara'da koordinatör okul  olarak Ankara İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi. Okul Müdürü  Mehmet Boz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyük bir ödenek ile makine  bölümlerinin yenilendiğini anlattı. Donanımlarının tamamlanmasıyla ahşap alanında yapamayacakları üretim  olmadığına işaret eden Boz, "Bakanlığımız, bu konuya çok büyük destek veriyor.  Sektörün hazırladığımız kataloglardan seçeceği oyuncakları üretmek için hazırız.  Ahşap oyuncakla alakalı Türkiye'nin son yıllarda toplam 3 milyar dolarlık  ithalatı var. Meslek liseleri olarak bu miktarın ülkemizde kalmasını  hedefliyoruz. Piyasa ile boy ölçüşecek, onlarla rekabet edebilecek güçteyiz.  Devletimiz bu imkanı bize sağladı." değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'de "sağlığa zararlı olmayan oyuncak" talebi bulunduğuna işaret  eden Boz, meslek liselerinde, tüm malzemesi sağlığa zararsız ahşap oyuncak  üretimi yapıldığını aktardı.
 
"56 çeşit oyuncak üretiyoruz"
 
İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya İç Mekan Tasarımı  Alan Şefi Rahmi Şafak ise 10. ve 12. sınıf öğrencileri ile Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "özel eğitim  kapsamındaki çocuklara özel ders malzemelerinin geliştirilmesi projesi"  kapsamında her türlü ahşap oyuncak üretimini yaptıklarını anlattı. Öğrencilerin ahşap işlerinden ayda 1500-1700 lira ücret aldıklarını  aktaran Şafak, "Asgari ücret seviyesinde öğrencilerimiz hem çalıştılar, hem  ürettiler hem de ücretlerini aldılar. Yaklaşık 10 bin 500 özel eğitim öğrencisi  için ders malzemesi yaptık. Bu parçaların içinde görme, işitme, zihinsel,  ortopedik engellilere özel ahşap oyuncak ve ders malzemesi ürünleri vardı." diye  konuştu.
 
Ahşap oyuncakların 17 farklı türünü yaptıklarını anlatan Şafak, şu  bilgileri verdi: "Materyallerden bir tanesi sudoku. Sudoku materyalinde görme engelli  öğrenciler için küplerin yüzeylerine Braille alfabesi basıldı. 'Bizim mahalle' isimli oyuncağımızda ise ahşap materyallerden bir  mahalle kurduk. Kasap, okul, hastane, karakol, park, bahçe, trafik işaret ve  arabaları kurduk. El kol hareketlerini yapamayan öğrenciler için özel bir masa  tenisi tasarladık. Alüminyum borular üzerine pinpon toplarını misina ile asarak  engelli öğrencilerin pinpon oynayabilmelerine yardımcı olan bir düzenek  geliştirdik."
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ahşap oyuncaklar üzerine yürüttüğü  Ar-Ge faaliyetleri ile üretimi yapılacak ürünlerle ilgili bir katalog  oluşturduklarını bildiren Şafak, "Bu doğrultuda piyasadan ahşap oyuncakla alakalı  siparişleri bekliyoruz. 56 çeşit oyuncak üretebiliyoruz." dedi. Şafak, "Oyuncaklarımız, ahşap ve sağlığa zarar vermeyen ürünler. Döner  sermaye bünyesinde piyasadan daha ucuza üretiyoruz. Ürünlerimiz, piyasa  koşullarından yüzde 10-15 arasında daha uygun fiyatlı." diye konuştu.