Alparslan Türkeş, vefatının 22. yılında anıldı

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 12:44 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 14:17

MHP'nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının 22. yılı nedeniyle Beştepe'deki mezarı başında tören düzenlendi.


Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan anma törenine, MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli'nin yanı sıra MHP Genel Başkan yardımcıları, milletvekilleri ve  vatandaşlar katıldı.
 
Türkeş'in mezarına, ata memleketi Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi  Köşkerli köyünden getirilen toprağı serpen, kırmızı-beyaz karanfiller bırakan  Bahçeli, dua edip, mezara su döktü.
 
Bahçeli'ye Türkeş'in "dava arkadaşları" Hacı Yusuf Işık ve Ali Reşat  Yılmazbilen ile Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş de eşlik etti.
 
Devlet Bahçeli, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin gönlünde  mümtaz ve müstesna bir yeri bulunan merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'i vefatının  22. yılında Fatihalarla andıklarını belirtti.
 
Türkeş'in Türk siyaset ve devlet hayatında muhterem iz ve eserleri  bulunan bir lider olduğunu anlatan Bahçeli, "Her şeyden önce inanmış bir vicdan,  mücadeleci bir kişilik, ülkülerinden taviz vermeyen bir dava insanıydı. Zorluklar  karşısında yılmayan bir mizacı vardı. Varlığını ve vaktini tamamıyla milletine  adayan milli bir ahlakı bulunuyordu. Yüksek hedefler koyan, bu hedeflere ulaşmak  için insanüstü gayret sarf eden görev ve sorumluluk şuuruna haizdi." dedi.
 
 
"HERKESİN GÖNLÜNDE TAHT KURDU"
 
"Dava adamı olmak her kişinin harcı değildir. Her şeyden önce dava  adamı, inandığı değerleri hayatının mihveri yapan, bununla da kalmayıp ruhunun  derinlerine işleyen, dahası bu değerleri hem yaşayan hem de yaşatan vakarlı ve  vasıflı insandır." diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Merhum Türkeş Bey, davasını bayraklaştıran, ülkesini ve milletini her  şeyin üstünde tutan bir irade ve idrak gücüne sahipti. Onun nezdinde karamsarlık  yoktu. Kötümserliğe müsaadesi hiç yoktu. Devamlı geleceği düşünen, hiç  yüksünmeden, hiç yorgunluk emaresi göstermeden Türk-İslam ülküsünün parlak  ufuklarını düşleyen, bununla ilgili muazzam çalışmalara imza atan muazzez bir  vasfı vardı. Sabırlıydı, sağduyuluydu, meselelere stratejik bakıyordu. Akılla  duygu arasında kurmuş olduğu manevi köprüyle nice belaları defetmiş, nice  badireleri yenmiş, nice çilelere göğüs germişti. Seksen yıllık şerefli ömrü pek  çok mücadeleyle geçmişti. Aciz değil atılgandı, edilgen değil aktif ve aksiyon  insanıydı. Gençlik yıllarında tabutluklarda başlayan yürüyüşü hiç durmadı,  kesintiye uğramadı. İnancıyla, istikrarlı hayatıyla, dik duruşuyla, cesur  tutumuyla elbette taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kurdu."
 
Bahçeli, Türkeş'in düşüncelerini özümsemenin en güvenli yolunun önce  tanımak, sonra anlamak, ardında da yaşayıp yaşatılmasına hizmet etmek olduğunu  kaydetti.
 
"MİLLİYETÇİ-ÜLKÜCÜ HAREKET DİMDİK AYAKTA"
 
Türkeş'in, milliyetçiliğin tehlikeli görüldüğü, ağır saldırılara  uğradığı, sorgulanıp suçlandığı dönemlerde taviz vermeyen bir gönül insanı  olduğunu belirten Bahçeli, yapılan karşı propaganda ve müdahalelere rağmen Türk  milliyetçiliğinin, Anadolu'nun her köşesine onunla yayılmış ve asil Türk  gençlerinin vicdanında yer bulmayı onunla başardığını ifade etti.
 
Devlet Bahçeli, şu görüşlerini paylaştı:
 
"Bizlere emanet ettiği, emin ve ehil ellerde olan iki eserinden MHP  ile Ülkü Ocakları milletimizin takdir ve teveccühüyle çok daha güçlü, çok daha  sağlam bir seviyeye hamdolsun ulaşmıştır. 'Doğru bir fikri yenecek hiçbir kuvvet  yoktur' diyen Türkeş, iki asırdır fikir ve felsefe arayışının sürdüğü Türk  düşünce tarihinde, sorunları çağına uygun teşhis ve analiz eden ve çözüm öneren  bir düşünce sistemi oluşturmayı da başarmıştır.Elbette merhum Türkeş Bey'e  çok şey borçluyuz. Onun hatırasına her daim sahip çıkacağız, bizlere bıraktığı  güzide eserlerini de engeller ne kadar fazla olursa olsun, tuzaklar ne denli  vahşi kurulursa kurulsun yaşatacağız ve geleceğe taşıyacağız. Türkiye'ye, Türk  milliyetçiliği ile hizmet vermenin yegane adresi MHP'dir. Dalından kopan kurumuş  yaprakların akıbetini rüzgarın tayin etmesi de kaçınılmazdır."
 
 
"Unutulmasın ki MHP'nin engin hoşgörüsü, sağlam fikriyatı, siyasi  ahlak ve ilkeleri, önce ülkem ve milletim diyen feraset ve fedakarlığı herkesi  kucaklamak için yeterlidir." diyen Bahçeli, milliyetçi-ülkücü hareketin dimdik ve  inançla ayakta olduğunu vurguladı.
 
"O GÜN YAKLAŞMAKTADIR"
 
Bahçeli, bugün Türkeş'in mezarı başına gelemeyen milyonlarca kişinin  yüreklerinin burada çarptığını belirterek kalplerdeki yeri, gönüllerdeki zirvesi  hiç değişmeyecek olan Başbuğ Alparslan Türkeş'i vefatının 22. yılında saygıyla,  rahmetle yad ederek, "Merhum liderimizin kabrinin nur, mekanının cennet olmasını  CenabıAllah'tan diliyorum. Onun Türk milleti için manevi vasiyeti, ülkücülerin  milletle kucaklaştığı gün gerçekleşecektir. Ve o gün yaklaşmaktadır. Ruhu şad  olsun. Allah ondan razı olsun." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER