Alparslan Arslan için istenen ceza belli oldu

AA |  06 Temmuz 2018 Cuma - 14:49 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 14:49

Danıştay saldırısı sanığı Alparslan Arslan'ın, "kasten adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 4 kişiyi "kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçundan ise 80 yıla kadar hapsi istendi.


Ergenekon ana dava dosyasından ayrıldıktan sonra "yetkisizlik"  kararıyla Ankara'ya gönderilen davanın duruşmasına bazı sanık avukatları,  saldırıda hayatını kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin'in mirasçılarının avukatı  Gökhan Özbilgin ve Danıştayın avukatı katıldı. Sanıklardan Danıştay saldırganı  Alparslan Aslan ve başka suçtan tutuklu Erhan Timuroğlu ile tutuklu bulunduğu  cezaevinden telekonferans sistemiyle bağlantı kuruldu.
 
Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, kendi kararları gibi Yargıtay 5. Ceza  Dairesinin, "anayasayı ihlal" ve "silahlı terör örgütü" suçlarından dosyanın  ayrılarak, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki Ergenekon davasıyla  birleştirilmesine; "adam öldürmek", "adam öldürmeye teşebbüs" ve "ruhsatsız silah  bulundurmak" suçlarından ise davanın Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde  görülmesine karar verildiğini açıkladı.
 
Cumhuriyet Savcısı Fatih Karataş soruşturmanın genişletilmesi talebi  bulunmadığını ve esas hakkındaki görüşünü açıklayacağını bildirdi.
 
Tetikçi Arslan için ağırlaştırılmış müebbet ve 80 yıl
 
Savcı Karataş, Alparslan Arslan'ın, Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa  Yücel Özbilgin'e ilişkin "kamu görevlisini yerine getirdiği görev nedeniyle  tasarlayarak öldürmek" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet" hapse çarptırılması  talebinde bulundu.
 
Savcı, Arslan'ın silahla yaraladığı Daire Başkanı Mustafa Birden,  üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu'na yönelik  eylemlerine ilişkin Arslan'ın "kamu görevlisini tasarlayarak öldürmeye teşebbüs"  suçundan dört kez olmak üzere toplam 52 yıldan 80 yıla kadar hapsini talep etti.
 
Ayrıca olayda Glock marka ruhsatsız tabanca kullanan ve biri dairede,  diğeri de binadan kaçarken tavana iki el ateş eden Arslan hakkındaki, "ruhsatsız  tabanca bulundurmak" ve "kamu malına zarar vermek" suçlarından kamu davasının ise  bu suçlara ilişkin 12 yıllık zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşürülmesi  istendi.
 
Üç sanık için 52'şer yıla kadar hapis istemi
 
Savcı Karataş'ın açıkladığı görüşte, sanıklar Osman Yıldırım, Erhan  Timuroğlu ve İsmail Sağır'ın, Arslan'ı suçu işlemeye teşvik ettikleri, saldırıya  ilişkin yol gösterdikleri ve Arslan'la birlikte keşif yapmak için bir gün önce  İstanbul'dan Ankara'ya geldikleri kaydedilerek, bu sanıkların, "kasten adam  öldürmeye yardım" suçundan 20'şer, "dört kişinin öldürülmesine teşebbüse yardım"  suçundan da 32'şer yıl olmak üzere 52'şer yıla kadar hapsi istendi.
 
Sanıklardan Mahmut Güzel ve Erkan Ayyıldız'ın, olayda kullanılan,  yurda girişi zor ve ulaşılması güç olan Glock marka iki adet tabancayı kısa  sürede menfaat için temin ettikleri belirtilen görüşte, Güzel ve Ayyıldız'ın  "silah ticareti yapmak" suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis ile adli  para cezasına çarptırılmaları talep edildi.
 
Beraat ve düşme talepleri
 
"Kasten adam öldürmeye yardım" ve "kasten adam öldürmeye teşebbüse  yardım" ile suçlanan Süleyman Esen'in cezalandırılmasına yönelik delil elde  edilemediğinden beraatı istenen görüşte, olayda kullanılan tabancanın temini için  Güzel ve Ayyıldız ile irtibat kurdukları ve tabancayı Arslan'a ulaştırdıkları  belirlenen Aykut Metin Şükre, Kenan Özay ve Selçuk Özkan'ın bu eylemden menfaat  temin ettiklerine yönelik delil bulunmadığı, bu sebeple eylemlerinin "ruhsatsız  tabanca bulundurmak" suçu kapsamında kaldığı ifade edildi.
 
Bu suça ilişkin zaman aşımı süresinin 12 yıl olduğu ve sürenin dolduğu  belirtilen görüşte, bu üç sanık hakkındaki kamu davasının zaman aşımı nedeniyle  düşürülmesi istendi.
 
Görüşte, 2 Ocak 2015'te öldüğü anlaşılan sanık Salih Kurter hakkındaki  kamu davasının ise ölüm nedeniyle düşürülmesi talep edildi.
 
Beyanı sorulan Arslan, "Ben bir suç işlemedim. Beraatimi talep  ediyorum" dedi.
 
Başka suçtan tutuklu Timuroğlu ise savcının görüşüne katılmadığını  ifade etti.
 
Maktul Özbilgin'in mirasçılarının avukatı ile müdahil Danıştayın  avukatı beyanda bulunmak, sanık avukatları ise esas hakkındaki savunmalarını  hazırlamak için süre istedi.
 
Mahkeme, Arslan'ın tutukluluğunun devamına, sanıklar Timuroğlu,  Yıldırım ve Sağır'a ise bulundukları terk etmemek şeklinde adli kontrol  uygulanmasına karar verdi.
 
Taraflara istedikleri süreyi tanıyan heyet, davayı erteledi.

ETİKETLER