Almanya’yı karıştıran ‘Nazi çanı’

04 Eylül 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 04 09 2018 - 2:30

Aşırı sağcılığın yükselişe geçtiği Almanya’da, Nazi döneminden kalma bir kilise çanının akıbeti tartışma yarattı


Almanya’nın Chemnitz kentinde geçtiğimiz hafta başlayan göçmen karşıtı gösteriler hız kesmeden devam ederken, ülkenin güneyindeki Herxheim am Berg Kasabası’nda geçen yıl başlayan ‘Nazi çanı’ tartışması da bir kez daha ülke gündeminin ilk sıralarına oturdu.

Olay kilisenin orgcusu olan Sigrid Peters adlı emekli müzik öğretmeninin, 1934 yılında dönemin belediye başkanı tarafından takılan çanın üzerindeki gamalı haç kabartmasını fark etmesiyle patlak vermişti.

Kilisede org çalmayı bırakan Peters, çanın sökülmesinden yana olan kasaba sakinleri arasında yer alırken, Belediye Başkanı Georg Welker’in başını çektiği bir grup, çanı ‘kasaba tarihinin bir parçası’ olarak kabul ettiklerini belirterek söküm planına karşı çıkmıştı. Olayın duyulmasının ardından kilise çanlarını kontrol eden onlarca komşu kasaba, gamalı haç bulunan çanları sökme kararı almıştı.

Yerel basın, Chemnitz’deki olayların büyümesiyle bir kez daha gündeme gelen aşırı sağcıların ‘Nazi çanına’ sahip çıktığını belirtirken, tartışmanın daha uzun süre devam edeceği öngörüsünde bulundu.

 

Gösteriler hız kesmiyor

İki Ortadoğu kökenli göçmenin bir Almanı bıçaklayarak öldürmesinin ardından geniş çaplı protestolara sahne olan Chemnitz kentinde sular durulmuyor. Hafta sonunda binlerce kişinin katıldığı gösterilere sahne olan kentte dün de, aşırı sağcıları protesto eden yerel müzik grupları konser verdi. Polis, geçtiğimiz hafta sonunda kentte düzenlenen gösterilerde 18 kişinin yaralandığını ve 37 suç duyurusu yapıldığını açıkladı. Hem aşırı sağcıların hem de onlara protesto eden sol görüşlü göstericilerin polisle çatışmaya girdiği belirtiliyor.

ETİKETLER