Almanya FETÖ konusunda cevap vermekten kaçındı

AA |  17 Temmuz 2018 Salı - 10:28 | Son Güncelleme : 17 07 2018 - 10:28

Alman hükümeti, Sol Partili milletvekillerinin FETÖ sorusunu "devletin ali çıkarları" gereği cevaplamadı


Almanya'da Angela Merkel liderliğindeki koalisyon  hükümeti, Sol Partinin FETÖ yapılanması hakkındaki soru önergesini devlet  çıkarlarını gerekçe göstererek cevaplamadı. 
 
Sol Partinin soru önergesinde, Alman hükümetinin FETÖ'cü kişi, kurum,  birlik ve medyasıyla 2017 ve 2018’de hangi iş birlikleri olduğu ve gelecekte ne  planlandığı ayrıca  ne amaçla hangi miktarda destek verildiğinin üzerinde  duruldu.
 
Soru önergesine verilen cevapta ise "Sorunun konusu, özellikle  istihbarat servislerinin işlevselliğine dokunuyor." ifadesi kullanılarak, bu  nedenle bunun yayınlanacak metinde ele alınamayacağı belirtildi. 
 
Söz konusu cevapta, Federal Meclis’in, Alman hükümetine karşı anayasal  olarak garanti altına alınan bilgi edinme ve soru hakkının aynı şekilde anayasada  yer alan, korunması gereken devlet çıkarlarıyla sınırlandırdığı ifade edildi.  Yanıtta, istenilen bilgilerin açıklanmasının somut yöntemlerin ve büyük ölçüde  federal istihbarat servislerinin korunması gereken istihbarat bağlantılarının  ortaya çıkarma tehlikesinin bulunduğu kaydedildi. 
 
Hükümetin cevabında, bu itibarla hem devlet hem de devlet dışı  aktörlerin istihbarat servislerinin spesifik istihbarat faaliyetleriyle ilgili  bilgiler edinebilecekleri belirtildi. 
 
Bu soruya verilecek bilgilerin "gizli" ibaresiyle sınıflandırılarak  Federal Meclis’teki gizlilik dairesine de verilemeyeceği vurgulanan cevapta,  sorulan konunun içeriğinin istihbarat servislerinin işlevselliğini ve çalışma  yöntemini ayrıntılı içerdiğinden  burada sınırlı bir çevreye verilmesinin bile bu  bilgilerin korunması ihtiyacını yerine getiremeyeceği ifade edildi.
 
Korunacak bilgilerin açığa çıkması durumunda bilgi edinmenin başka  araçlara telefi edilemeyeceği belirtilen cevapta böylelikle devletin çıkarının  parlamentonun bilgi edinme hakkının önde olduğu kaydedildi.
 
Cevapta ayrıca, "Dialog und Bildung" ve "Bundesverband der  Unternehmervereinigung” temsilcilerinin federal hükümetin temsilcileriyle 2017 ve  2018’de buluştuğu kaydedildi.?
 
Sol Partinin önergede FETÖ için "olası hizmet hareketi" tanımını  kullanması dikkati çekti.
 
Öte yandan, soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke  Alman medyasına yaptığı açıklamada, hükümetin, istihbarat teşkilatlarının  faaliyetlerinin etkilenebileceği gerekçesiyle yanıt vermemesine sert tepki  gösterdi.
 
Jelpke, verilen cevabın FETÖ ile istihbarat teşkilatları düzeyinde iş  birliği yapıldığının göstergesi olduğununu belirtti.
 

ETİKETLER

almanya fetö cevap