Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır

AA |  16 Ocak 2020 Perşembe - 17:51 | Son Güncelleme : 16 01 2020 - 18:00

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas,"Hafter mevcut ateşkese uyacağına söz verdi" açıklaması yaptı.


Libya'da meşru yönetime karşı isyan eden silahlı güçlerin lideri Hafter, Berlin Konferansı'nda yer almayı kabul etti. Berlin Konferansı, 19 Ocak Pazar günü, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek.Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.
 
ATEŞKES ANLAŞMASINI İMZALAMADAN MOSKOVA'DAN AYRILMIŞTI
 
Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında 13 Ocak'ta Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmede Türk heyeti, UMH'ye eşlik ederken, Rus heyeti ise Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve dün sabah saatlerinde Moskova'yı terk etmişti.
 
ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI DUYURDU
 
Konferansa ev sahipliği yapacak Almanya'nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, bugün Libya'daydı. Maas, isyancı güçlerin lideri Halife Hafter'le Bingazi'de bir araya geldi.Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas,Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, Hafter’in Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya Konferansı’nın  başarılı olmasına katkı sağlamaya ve prensip olarak konferansa katılmaya hazır  olduğunu söylediğini aktardı. Maas, "Hafter mevcut ateşkese uyacağına söz verdi." ifadesini  kullandı.
Maas, Libya'ya gitmeden önce "AB dışişleri bakanları adına, General Hafter ile görüşeceğim. Mesajımız açık, bu çatışma kimse tarafından askeri olarak kazanılmaz. Tam aksine, savaş sonrası düzen için müzakerelerin yolunu açacak bir pencere aralıyoruz. Tarafların Libya'nın geleceğini Libyalıların eline almak için bu fırsatı değerlendireceklerini ümit ediyorum" demişti.