Almanya'dan Türkiye açıklaması! 'Ankara ile mükemmel...'

AA |  12 Ağustos 2018 Pazar - 15:13 | Son Güncelleme : 12 08 2018 - 15:13

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, "Türkiye, Avrupa'da güvenlik ve güvenilirlik anlamına geliyor. Biz, Ankara ile göç konusunda mükemmel çalışıyoruz." dedi.


Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier,  Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, ekim ayında  büyük bir heyetle Türkiye'ye yapacağı ziyarete işaret ederek, kendisinin,  Türkiye’de faaliyet gösteren 7 binden fazla Alman şirketinin çıkarlarından  sorumlu olduğunu belirtti.
 
Türkiye'nin istikrarlı ve demokratik bir ülke olmasını istediklerini,  buna ekonomik ilişkilerin de katkı sunduğunu ifade eden Altmaier, Türkiye  ziyaretinde mevkidaşları enerji ve ekonomi bakanlarıyla görüşeceğini kaydetti.
 
Türkiye'de seçimlerin geride kaldığını ve şimdi nesnelliğe dönme  fırsatının bulunduğunu belirten Altmaier, "Türkiye, Avrupa'da güvenlik ve  güvenilirlik anlamına geliyor. Biz, Ankara ile göç konusunda mükemmel  çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Altmaier, Almanya'nın, 80 milyon nüfuslu NATO üyesi Türkiye ile  ekonomik ilişkileri ilerletmek istediğini kaydetti.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin ve Türkiye'ye yönelik ek vergi  uygulamalarının, dünya ekonomisine zarar verebileceği uyarısında bulunan  Altmaier, "Bu ticaret savaşı, ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor, yıkıyor ve  güvensizlik üretiyor. Geçmiş gösterdi ki ticaret savaşları, ürünleri  pahalılaştırdığı için özellikle tüketiciler sıkıntı çekiyor. ABD ile Avrupa  Birliği arasındaki anlaşma bundan dolayı  ancak ilk adım olabilir. Sonunda düşük  vergilere, daha az korumacılığa ve açık pazarlı bir dünya ticaretine ihtiyacımız  var." yorumunu yaptı.
 
ABD'nin yaptırımlarından dolayı Alman şirketlerinin İran'dan  çekilmekte olduğunun hatırlatılması üzerine de Altmaier, "Washington'un, başka  ülkelerle yaptığımız hiçbir ticari ilişkimize dikte etmesine izin vermeyiz.  Bundan dolayı İran'ın  nükleer silah üretmemesi için Viyana Nükleer Anlaşmasının  yanındayız. Her Alman şirketi, İran'a  ne kadar istiyorsa o  kadar yatırım  yapmaya devam edebilir." ifadesini kullandı.
 
Bununla birlikte çoğu şirketin, ABD'nin finanse ettiği bankaların  kredilerine muhtaç olduğunu, bunun da sorunlar oluşturduğunu ifade eden Altmaier,  "Biz, ulusal düzeyde ve Avrupa'da finans kanallarını açık tutmak için yollar  arıyoruz. Şirketlerin yurt dışı faaliyetlerine ihracat kredileriyle destek  vermeye devam ediyoruz." diye konuştu.
 
  
 

ETİKETLER