Almanya'dan Türkiye açıklaması

AA |  30 Temmuz 2018 Pazartesi - 18:40 | Son Güncelleme : 30 07 2018 - 20:42

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası Almanya ziyaretine ilişkin, "Elbette bir ülkenin devlet başkanlığına seçilmiş kişiye uygun davranılması gerektiği düşüncesindeyim." dedi.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Alman hükümeti için Türkiye'nin bir çok konuda yakın ve önemli partner olarak nitelendirdi.


Berlin’de Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile yaptığı  görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Maas, bir gazetecinin,  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'i ziyaret etmesi konuşuluyor. Erdoğan’ın devlet  töreniyle karşılanması eleştiriliyor. Bu eleştiriyi paylaşıyor musunuz?"  şeklindeki soruya, bu eleştirileri paylaşmadığı cevabını verdi.
 
"Elbette bir ülkenin devlet başkanlığına seçilmiş kişiye uygun bir  şekilde davranılması gerektiği düşüncesindeyim. Almanya Cumhurbaşkanı da böyle  yapmıştır." diyen Maas, özellikle birçok konuda açık olan soruların muhataplarla  görüşülmesi gerektiğini kaydetti.
 
Alman basını, Başkan Erdoğan'ın eylül ayı sonunda Almanya'yı ziyaret  edeceğini iddia etmişti.
 
Almanya Cumhurbaşkanlığına dayandırılan haberlerde, Cumhurbaşkanı  Frank-Walter Steinmeier’in Başkan Erdoğan'ı uzun bir süre önce davet ettiği,  ancak ziyaret tarihinin henüz kesin olmadığı ifade edildi.
 
Ülkede özellikle muhalefet parti temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  devlet töreni uygulanmaması görüşünü dile getiriyor.
 
HÜKÜMET SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA
 
Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Berlinde düzenlenen basın toplantısında, Şansölye Angela  Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde görüşüp  görüşmeyeceğine ilişkin soruya, Merkel'in programına ilişkin açıklamayı prensip  olarak görüşmelerin yapılacağı tarihten bir hafta önce duyurduklarını anımsattı.
 
Türkiye'nin "birçok konuda yakın ve önemli bir partner" olduğunu ifade  eden Demmer, Türkiye ile görüşmelerde bulunmaya "ilgi duyduklarını" kaydetti.
 
Öte yandan, Alman basınında yer alan ve Almanya Cumhurbaşkanlığına  dayandırılan haberlerde, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Başkan  Erdoğan'ı uzun bir süre önce davet ettiği, ancak tarihin henüz kesin olmadığı  bildirildi.
 
Alman basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eylül ayı sonunda Almanya'yı  ziyaret edeceğini iddia etmişti.

ETİKETLER