Almanya'dan Türkiye-AB ilişkilerine destek

AA |  08 Eylül 2018 Cumartesi - 17:12 | Son Güncelleme : 08 09 2018 - 17:13

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Ankara’nın Avrupa Birliği (AB) için önemli bir stratejik partner olduğu tüm üye ülkeler için belirgindir." dedi.


Maas, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin normalleşmesine ilgi duyduğunu belirterek,  Türkiye’ye yaptığı ziyaretin bunun için bir başlangıç olduğunu ifade etti.
 
"Brüksel’de Türkiye'nin üyelik müzakerelerine yeni bir ivme  kazandıracak bir niyet var mı?" sorusuna cevap veren Maas, ilişkilerin gelecekte  nasıl şekilleneceğinin Türkiye'deki gelişmelere bağlı olacağını vurgulayarak,  “Ankara'nın AB için önemli bir stratejik partner olduğu tüm üye ülkeler için   belirgindir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye ile yeniden yapıcı görüşmeler yapılması ve bu görüşmelerde  eleştirel konuların açık şekilde ifade edilmesi gerektiğini söyleyen Maas,  görüşmelerde şu an Suriye gibi başka konuların ön planda olduğunu belirtti.
 
Şu günlerde Suriye’deki insanların geleceğinin kendisini meşgul  ettiğine işaret eden Maas, burada Rusya'nın ağırlıklı bir faktör olduğunu ancak  Türkiye’nin de bir rol oynayabileceğini kaydetti.
 
Suriye'de insani felaketlerin engellenememesinin acı olduğunu ifade  eden Maas, İdlib'de büyük bir felaket yaşanmaması için yoğun diplomatik  çalışmanın yapıldığını aktardı.

ETİKETLER