Almanya'dan Türk kurbanlar için Alman mahkemesine tepki!

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 15:45 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 15:45

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinin verdiği kararın kurban yakınlarının acısını dindiremeyeceğini söyledi.


Seehofer, yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü kararla NSU davasının sonlandığını belirtti.
 
"Mahkeme kararı  kurbanların yakınlarının acısını dindiremez."  ifadesini kullanan Seehofer, öldürülenlerin yakınlarının geçmişte yanlış  suçlamalarla karşılaştıklarını hatırlattı.
 
Seehofer, baş sanık Beate Zschaepe ve dört sanık hakkında verilen  kararın "davadaki son nokta olduğunu ancak toplum ve güvenlik makamları için  bunun bir son nokta olmadığını" bildirdi.
 
Halkın güvenliğini koruma konusunda çalışmayı sürdüreceklerini ve  güvenlik birimlerinin güçlendirileceğini kaydeden Seehofer ayrıca, Almanya’daki  aşırı sağla gerekli her türlü araçla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Federal Başsavcı Herbert Diemer de mahkemenin önemli noktalarda  savcılığın mütalaasındaki talebine uyduğunu belirterek, "Kararın açıklanması  hukuk devletinin bir başarısıdır." değerlendirmesini yaptı.
 
Diemer, Zschaepe’nin suç ortağı olduğunun tespit edilmesinin önemli  olduğunu savundu.
 
Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster de, NSU terör  örgütünün faaliyetlerinin araştırılmasının sürdürülmesi gerektiğine dikkati  çekerek, "NSU’nun çevresi hala karanlıkta." ifadesini kullandı.
 
Siyasetin ve güvenlik makamlarının dikkatli olmaları gerektiği  uyarısında bulunan Schuster, güvenlik makamlarının  geçmişte ülkedeki azınlıklara  uygun davranıp davranmadıklarının da sorulması gerektiğini kaydetti.