Almanya'dan Huawei kararı!

AA |  15 Nisan 2019 Pazartesi - 16:32 | Son Güncelleme : 15 04 2019 - 16:32

Almanya Federal Ağ İdaresi (BNetzA) Başkanı Jochen Homann, Çin merkezli Huawei dahil herhangi bir 5G ekipman sağlayıcısının Almanya’nın tüm standart ve güvenlik gereksinimlerine uyması halinde "özel" olarak dışlanmaması gerektiğini belirtti.


Almanya'dan Huawei kararı. Almanya Federal Ağ İdaresi Başkanı Jochen Homann, Almanya'nın 5G mobil internet ağını kurmasına ilişkin  Financial Times'a değerlendirmelerde bulundu. Çin merkezli Huawei dahil herhangi bir 5G ekipman sağlayıcısının  Almanya’nın tüm standart ve güvenlik gereksinimlerine uyması halinde "özel"  olarak dışlanmaması gerektiğini belirten Homann, "BNnetzA, Huawei'nin güvenlik  riski oluşturduğuna dair henüz somut bir kanıt göremedi." ifadesini kullandı.
 
Homann, Çinli şirketin, ülkenin güvenlik gereksinimlerini karşılaması  halinde 5G mobil ağının kurulmasında yer alabileceğini kaydetti.
 
5G teknolojisi ile Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da veri  aktarımında hızın artırılması, bununla birlikte yüksek kapasiteli, gecikme süresi  kısa, hatta sıfıra yakın, düşük maliyetli bir iletişim altyapısının oluşturulması  hedefleniyor.
 
ABD'nin, Almanya'ya Huawei'nin ekipmanlarını kullanmaktan kaçınması  için uzun süredir baskı uyguladığı dikkati çekerken, ABD'nin Berlin Büyükelçisi  Richard Grenell’in, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'e mektup  yazarak, Çinli Huawei ile yapılacak bir iş birliği halinde Washington ve Berlin  arasındaki istihbarat iş birliğinin sona ereceği tehdidinde bulunduğu iddia  edilmişti. Mektup, ülkede büyük tepkiye neden olmuştu.Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin 5G mobil ağını kurarken,  kendi standartlarını tanımlayacağını ve güvenlik konusunun ne kadar önemli  olduğunu bildiklerini açıklamıştı.Uzmanlar, Almanya'nın, "süper hızlı" 5G mobil internet ağını daha  uygun fiyatla kurabilmek için Çinli teknoloji devi Huawei ile çalışması  gerektiğini belirtiyor.
 
  
 

ETİKETLER