Almanya'da NSU davasında karar açıklandı!

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 11:02 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 12:18

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ömür boyu hapse mahkum edildi.

Kararla ilgili ilk açıkmama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, "Bu sanıkların ceza alması yetmez bu cinayetlerin arkasında kimler var ortaya çıkarılması ve onların da cezalandırılması gerekiyor" dedi.


Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 5 yılı aşkın süredir devam eden davaya bakan heyetin başkanı Manfred Götzl, 438. duruşmada kararı açıkladı.
 
Mahkeme heyeti, NSU’nun işlediği cinayetlerde ve diğer suçlarda suç  ortaklığı yapan ve terör örgütü üyesi olan Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verdi.
 
NSU terör örgütüne yardım ve yataklıktan suçlu bulunan Ralf  Wohlleben'e 10, Andre Emminger'e 2,5 ve Holger G.'ye 3 yıl hapis cezası  verildi.
 
Dava sürecinde suçunu itiraf eden Carsten S. gençlik yasalarına  uyarınca 3 yıl hapisle cezalandırıldı.
 
Salonda izleyici olarak bulunan neonazilerin, savcılığın 12 yıl hapis  cezası talep ettiği Andrea Emminger'in 2,5 yıla mahkum edilmesini alkışlaması,  mahkeme heyetinin tepkisini çekti.
  
Duruşmadan notlar
 
6 Mayıs 2013'te başlayan ve Almanya'da İkinci Dünya Savaşı’ndan  sonraki en uzun mahkeme süreçlerinden biri olan NSU davasının son duruşmasını  izlemek üzere bazı izleyiciler, gece 22.00'de sıraya girdi.
 
Duruşmayı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Berlin  Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Münih Başkonsolosu  Mesut Koç, Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, İslam Toplumu Milli Görüş  Genel Sekreter Yardımcısı Ali Kızılkaya, Bavyera Eyaleti Başkanı Peter Küspert de  izledi.
 
Siyah bir kıyafet giyen baş sanık Zschaepe'nin avukatıyla sohbet  ettiği görüldü.
 
Duruşmayı neonazi olarak bilinen Lutz Giessen, Peter Rausch ve  Christian Ruasch da izleyici locasından takip etti. Neonazilerin siyah kıyafetler  giymeleri dikkati çekti.
 
HÜKÜMETTEN İLK YORUM
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kararla ilgili olarak, "Bu sanıkların ceza alması yetmez bu cinayetlerin arkasında kimler var ortaya çıkarılması ve onların da cezalandırılması gerekiyor" dedi.
 
Çavuşoğlu şunları söyledi:
 
Bu mahkeme gerçek anlamda bu süreç, suçluların ortaya çıkarılmaması bakımından bir zafiyet gösterdiğini söyleyebiliriz.
 
Hatta bu süreçte bazı şahitlerin de öldürüldüğünü gördük, biliyoruz.
 
Baş sanık ve bu sanıkların ceza alması yetmez. Ve bu cinayetlerin arkasında kim var? Derin devlette kim var? hangi kurumlar var ortaya çıkarılması gerekiyor.
 
Eğer bu yapılmazsa, Almanya'da Solingen faciasının yıl dönümüne de katıldık. O saldırı ne ilk, ne son oldu.
 
Almanya'dan beklentimiz, davanın sonuçlanması bu aşamada önemli. Ama bu davanın, soruşturmanın diğer sorumlularının ortaya çıkarılması bakımından da devam ettirilmesi gerekiyor.
 
Biz de Türkiye olarak bunu yakından takip edeceğiz. Ve sorumluların ortaya çıkarılması sürecinde üzerimize düşeni yapacağız.
 
Bu süreçte aileleri, bu NSU cinayetlerinde ve diğer saldırılarda şehit verdiğimiz kardeşlerimizin ailelerini yalnız bırakmadığımız gibi bundan sonraki süreçte de onları yalnız bırakmayacağız.
 
 
NSU Davası
 
Almanya'da 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı  saldırı ve 15 banka soygunu yapmakla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı  ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.
 
NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka  soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş ve intihar ettikleri öne  sürülmüştü.
 
Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde 2013'ten bu yana görülen davada, NSU   terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Zschaepe, NSU üyelerinin son  kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu. 
 
Davada, aralarında NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate  Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Wohlleben, Emminger,  Holger G. ve Carsten S. yargılandı.

ETİKETLER