Almanya'da koalisyon hükümeti kurma çalışmaları

AA |  19 Ekim 2017 Perşembe - 18:55 | Son Güncelleme : 19 10 2017 - 18:55

Almanya'da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileriyle hükümet kurulması konusunda bugün Hür Demokrat Parti (FDP) ile Yeşiller, kendi aralarında bir ön görüşme gerçekleştirdi.


Federal Meclisin (Bundestag) yanındaki "Parlamentarische Gesellschaft"  binasında yapılan görüşmeye FDP Genel Başkanı Christian Lindner, Yeşiller Partisi  Eşbaşkanı Cem Özdemir ile Meclis Grubu Eşbaşkanı Katrin Göring Eckardt'ın yanı  sıra iki partiden heyetler katıldı.
 
Görüşmenin ardından açıklama yapan FDP Genel Sekreteri Nicola Beer,  toplantının olumlu havada geçtiğini belirterek, görüşmenin "birbirini dinleme"  çerçevesinde şekillendiğini ifade etti.
 
İki parti arasında görüş ayrılıklarının bulunduğuna da vurgu yapan  Beer, bir kısım konuda uzun bir yolun gidilmesi gerektiğinin ortaya çıktığını kaydetti.
 
Yeşillerin Genel Sekreteri Michael Kellner de saygı çerçevesinde bir  görüşme yapıldığını belirterek, iki partinin de ön görüşmelerin uzun süreceğini  bildiğini ifade etti.
 
Kellner, FDP ve Yeşillerin, hükümet kurulması durumunda CDU/CSU'nun  peşine düşülmemesi görüşünü paylaştıklarını aktardı.
 
Hükümet kurma çalışmaları kapsamında CDU/CSU, dün FDP ve Yeşiller ile  ayrı ayrı ön görüşme yapmıştı.
 
Yarın  da CDU/CSU, FDP ve Yeşiller hep birlikte "büyük toplantıda"  masaya oturacak.
 
Ülkede 24 Eylül'deki genel seçimlerden sonra meclisteki milletvekili  aritmetiğine göre CDU/CSU'nun içinde yer almadığı bir hükümet kurulamıyor.
 
Sosyal Demokrat Parti'nin gelecek dönem muhalefette kalacağını  açıklamasıyla hükümeti kurmak için 246 milletvekili bulunan CDU/CSU, 80  sandalyeli FDP ve 67 milletvekiline sahip Yeşiller'in ortaklık yapması gerekiyor.
 
Bu partilerin oluşturacağı hükümet seçeneği, partilerin renklerinin  (siyah-sarı-yeşil) Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı "Jamaika  koalisyonu" olarak nitelendiriliyor.