Almanya'da "Ben Özil’im" gösterisi

AA |  29 Temmuz 2018 Pazar - 19:18 | Son Güncelleme : 29 07 2018 - 19:18

Irkçı ve ayrımcı saldırılar nedeniyle Alman Milli Takımı’ndan ayrılan Türk asıllı futbolcu Mesut Özil’e destek vermek amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin'de "Ben Özil’im" gösterisi yapıldı.


Hacivat Sanat ve Kültür Derneğince, Bild ve Die Welt gazetelerini de  bünyesinde bulunduran Axel Springer yayınevinin önünde düzenlenen gösteriye  yüzlerce kişi katıldı.
 
Türk ve Alman bayraklarının taşındığı gösteride Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ve Mesut Özil lehine sloganlar atıldı.
 
Gösteride Alman basının, özellikle de Bild gazetesinin Başkan Recep  Tayyip Erdoğan’a ve Mesut Özil’e karşı kışkırtıcı haberleri protesto edildi.
 
Göstericiye katılanlardan bazıları "Ben Özil’im" yazılı tişört  giyerken, çoğu gösterici de üzerinde Mesut Özil’in fotoğrafı ve "Ben Özil’im"  yazan etiketleri göğüslerine yapıştırdı.
 
 
Gösteriyi düzenleyen Derneğin Başkanı Türk aktivist Bigili Ürtmen,  yaptığı konuşmada, Almanya’daki Müslümanların ve Türklerin "ülkedeki genel görüşe  uymayan" siyasi düşünceye sahip olduklarında ikinci ve üçüncü sınıf insan olarak  görüldüğünü belirtti.
 
Alman basının kışkırtıcı yayınlarına tepki gösteren Ürtmen, Mesut  Özil’in Başkan Erdoğan ile çektirdiği fotoğrafın eleştirildiğine işaret etti.  Ürtmen, Alman basınının Türk kökenli bazı siyasetçilerin PKK bayrakları önünde  yaptığı konuşmaları eleştirmediğine dikkati çekerek,  “PKK terör örgütü değil  mi?” diye sordu.
 
"Mesut Özil'i alnından öpüyoruz"
 
Gösteriye katılan ve Berlin'de serbest ticaretle uğraşan Bilal Kublay  da AA muhabirine yaptığı açıklamada,  gösteriye Mesut Özil’e karşı yapılan  haksızlığı protesto ederek destek olmak amacıyla katıldığını belirtti.
 
Kublay, "Asıl tepkimiz ırkçılığa ve ayrımcılığadır. 40-50 senedir,  'Buraya uyum sağlamadınız' diyenlere aslında  ne kadar uyum sağladığımızı  ispatlayabiliriz. Doktorumuz var, avukatımız var, binlerce işçisi olan iş  adamlarımız var. Mesut Özil dünya şampiyonu olmuş, 4-5 defa Almanya’da en iyi  futbolcu seçilmiş, daha ne kadar uyum sağlasın." dedi.
 
 
Mesut Özil'in Alman Milli Takımı’nda başarılar yakalamasına rağmen  yine de Alman toplumuna "yaranmadığını"  dile getiren Kublay, "Arsenal takımı  bile ona yapılan haksızlığa karşı  dayanışma göstererek takım kaptanı yapmış.  Cumhurbaşkanımız onun gözlerinden öptü, biz onun alnından öpüyoruz."  ifadelerini  kullandı.
 
Berlin’de yaşayan 31 yaşındaki İlhan Altun da Mesut Özil’in başına  gelenlerin iş hayatında, üniversite ve diğer yerlerde herkesin başına geldiğini  belirterek, “Hepimiz ırkçılığa karşıyız” dedi.
 
Bu arada, gösterinin yapıldığı bölgede geniş güvenlik önlemlerinin  alındığı gözlendi.
 
Türk asıllı Alman futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın yanı  sıra İngiltere Premier Lig'de oynayan milli futbolcu Cenk Tosun, mayıs ayında bir  etkinlik çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Londra'da buluşarak  fotoğraf çektirmiş ve formalarını hediye etmişti.
 
Bu fotoğrafın ardından Almanya'da Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'a linç  kampanyasına varan ırkçı saldırılar ile eleştiriler yapılmış ve Mesut Özil, geçen  hafta Almanya Milli Takımı'nı bıraktığını duyurmuştu.

ETİKETLER