Alman otomotiv devi işçi çıkaracak

AA |  15 Kasım 2019 Cuma - 15:58 | Son Güncelleme : 15 11 2019 - 15:58

Alman otomotiv üreticisi Daimler, 2022’ye kadar 1 milyar avro tasarruf yapabilmek için işten çıkarmayı planladığını bildirdi.


 Alman otomotiv  üreticisi, zayıf büyüme ve maliyet artışlarını gerekçe göstererek işçi çıkaracağını duyurdu.Daimler tarafından yapılan açıklamada," 2022 yılının sonuna kadar,  Mercedes-Benz, çalışan maliyetlerinde 1 milyar avrodan fazla tasarruf etmeyi  planlıyor. Bu amaçla, işçi sayısında da azaltma söz konusu olacak." ifadesine yer  verildi.
 
 Gittikçe artan hibrit ve elektrikli araçların, Mercedes-Benz’ın satış  getirisini olumsuz yönde etkileyecek maliyet artışlarına yol açtığının  hatırlatıldığı açıklamada karbon komisyon azaltılması ve otomotiv endüstrisinin  dönüşümünden şirketin karlılığın etkilendiği de kaydedildi.Alman otomobil endüstrisi, ABD-Çin ticaret ihtilaflarının ve Brexit  belirsizliğinin etkisiyle beklenenden daha zayıf bir büyüme ile karşı karşıya  kalırken, elektrikli ve otonom araçlara yapılan büyük yatırımlar da şirketlerin  karlılığını azaltıyor.
 Alman şirket, hangi ülkede ne kadar kişinin işine son verileceğini ise  açıklamadı.