Allavi'den "mezhep koalisyonu" çıkışı

AA |  17 Ağustos 2018 Cuma - 14:28 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 14:28

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu, mezhebe dayalı bir hükümet içinde yer almayacak.


Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi liderliğindeki  Vataniyye Koalisyonu, yeni hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği ülkede  herhangi bir mezhep koalisyonu içinde yer almayacaklarını duyurdu. 
 
Vataniyye Koalisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Vataniyye"  çatısı altında bulunan siyasetçilerin dün gece başkent Bağdat'ta gerçekleştirdiği  toplantıda "mezhebe dayalı bir koalisyon içinde yer almama" kararı alındığı  belirtildi.
 
Açıklamada ayrıca koalisyon görüşmelerini sürdüren tüm siyasi  partilere bir çağrı yapılarak "hükümette görev alacak kişilerin isimlerinin değil  ortaya koyacakları program ve planlarının üzerinde durulması" istendi.
 
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına  göre, Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu 21 milletvekili çıkarmıştı.
 
Irak anayasasına göre, seçimi kazanan değil, seçim sonrası mecliste en  büyük grubu oluşturan taraf hükümeti kurabiliyor. Ülkede yapılan son genel  seçimlerde hiçbir parti 329 sandalyeli mecliste tek başına çoğunluk (165) elde  edemedi. Dolayısıyla seçim yarışını önde tamamlayan partilerin, koalisyona  gitmeleri gerekiyor.
 
Irak'ın yeni dönemde de 2003 sonrası alışagelen "koalisyon hükümeti"  sistemine devam edeceği görülüyor. Daha önceden Irak'taki siyasi partiler ülke  yönetiminde Şiilere başbakanlık, Sünnilere meclis başkanlığı ve Kürtlere ise  cumhurbaşkanlığının verilmesi şeklinde bir paylaşıma gidiyordu.
 
Ülkedeki siyasi partiler ve önde gelen siyasetçiler, yeni koalisyon  hükümetinin kurulması için Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıklayacağı  nihai resmi sonuçları bekliyor.