Alibaba çiftliğinden 4 günde teslimat

12 Haziran 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 12 06 2018 - 2:30

THY, Çinli kargo devi ZTO ve Hong Konglu PAL Air ile iş birliğine gitti. Anlaşma ile dünyanın en büyük entegratörleri arasına girecek olan THY, 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir sağlayacak. Ayrıca Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.


Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.
 
Hedef 2 milyar dolar
 
Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor. 
 
4 milyon tonluk kapasite
 
İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın Turkish Cargo’nun geniş gövdeli kargo uçağına yanaşma imkanı tanıyan akıllı terminali ile 2 milyon tonluk bir kapasiteye sahip olacağını söyleyen İlker Aycı, “Bunu kısa sürede 4 milyon tona çıkartacağız. Turkish Cargo kısa sürede kargoda en çok noktaya uçan şirket olacak” dedi. Aycı, Turkish Cargo’nun 2018’de 1.5 milyar dolar olan ciro hedefini aşacağını da iddia etti.  
 
10 kat  hızlanacak
 
e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi. 
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.
 
Büyük bir gelecek var
 
Küresel e-ticaret sektöründe söz sahibi olmayı hedeflediklerini belirten İlker Aycı, “Bu mutabakat zaptı ile artık kapıdan kapıya küresel e-ticaret pazarına odaklandık. Burada çok büyük bir gelecek var. Global kargo sektörü 2016’da 260 milyar dolar büyüklüğe ulaştı bu 2020’de 340 milyar dolar, 2023’te 400 milyar doları bulacak. Biz de buradan pay alacağız. Artık sadece havalimanından havalimanına değil kapıdan kapıda teslimatı içeren bir hizmet ağını hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER