Aleyna 4 kişiye can oldu

23 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 23 08 2018 - 2:30

Trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki Aleyna Hatun Budanır’ın kalp, karaciğer ve böbrekleri dört hastaya nakledildi. Baba Budanır, “Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım, sonra organları alınsın” demişti


Antalya’da Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Aleyna Hatun Budanır, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı Burdur-Antalya Karayolu üzerindeki çamaşırhaneden 16 Ağustos günü saat 08.00 sıralarında çıkıp servis aracına bindi. Antalya yönünde seyreden servis aracının sürücüsü, iddiaya göre, yan yola girmeden Aleyna’yı ana yol üzerinde indirdi. Yolun karşısına geçmek isteyen Aleyna’ya, H.K. yönetimindeki 07 FC 645 plakalı otomobil çarptı. Vücudunda birçok kırık bulunan ve iç organlarında hasar oluşan Aleyna Hatun Budanır, ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü.
 
Makineyle yaşatıldı
 
Yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Aleyna’nın, 3 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi koordinatörleri Nilgün Bilal ve Ali Tugay, organların bağışlanması için baba Şahimerdan Budanır ile görüştü. Kızının organlarının bağışlanmasına onay veren Budanır, koordinatörlerden bir istekte bulundu. Şahimerdan Budanır’ın “Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım, sonra organları alınsın” talebi üzerine Aleyna Hatun Budanır, makineye bağlı yaşatıldı.
 
Şahimerdan Budanır’ın önceki gün sabah kızıyla vedalaşmasının ardından Aleyna Hatun Budanır’ın kalbi, böbrekleri, karaciğeri, akciğeri, pankreası ile 2 korneası, organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere operasyonla alındı.
 
Aleyna’nın kalp, karaciğer ve böbrekleri, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde dün 4 hastaya nakledildi. Aleyna’nın kalbi Burak Zeybek’e (24), karaciğeri Kemal Çevik’e (62), böbrekleri Mehmet Taşkın (42) ve Recep Dede’ye (55) nakledildi. Akciğer ve pankreas ise kullanılamadı. Aleyna Hatun Budanır’ın kornealarının da uygun hastalara nakledileceği belirtildi.
 
‘Hayalleri için öldü’
 
Kızına veda eden Baba Şahimerdan Budanır şunları anlattı: Bayramın birinci günü sabah makine kapatıldı, organları alındı. Ailece kızımla son defa bayramlaştık. Kızım bir gün organ nakline ilişkin programı izlerken annesine ‘Bana bir şey olursa organlarımı bağışlayın’ dedi. Vasiyetini yerine getirdik. Hayalleri olan bir insandı. Kızım iç mimar olmak istiyordu. ‘Baba sana yük olmak istemiyorum. Daha iyi dershanelere gitmek istiyorum’ dedi. Çamaşırhanede çalışmaya başladı. Gece mesai çıkışı kaza oldu. Aleyna hayalleri için öldü. İtalyanca öğrenmek, İzmir’de okumak istiyordu. Sokağa bile az çıkardı. Kendini okumaya adamıştı. Hep kitap okurdu. Tek tesellimiz 6 aile bayram etti. İkinci bayramı yaşadı. Allah onları mutlu etsin. Allah bu acıyı kimseye vermesin.
 
Ameliyat masasında vazgeçmek istedi
 
Aleyna’nın kalbi, Akdeniz Ünversitesi Hastanesi’nde 24 yaşındaki Burak Zeybek’e nakledildi. Burak Zeybek’in ablası Burçin Kurt, sevinçli haberi Antalya’nın Korkuteli ilçesinde kurban keserken aldıklarını söyledi. Bir saat içerisinde hastaneye gelerek gerekli tetkikleri yaptırdıklarını ifade eden Burçin Kurt, “Tam ameliyata alacaklardı korkudan, ‘Vazgeçtim ben istemiyorum’ dedi. Sağlık görevlileri araya girdi ve ikna ettiler çok şükür” dedi.
 
 

ETİKETLER