ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi!

07 Haziran 2017 Çarşamba - 7:17 | Son Güncelleme : 07 06 2017 - 7:17

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları adaylar tarafından merakla bekleniyor. 7 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen ve binlerce adayın girdiği sınavın sonuçlarının ne zaman ilan edileceği ÖSYM tarafından açıklandı. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?


Sınava giren adaylar tarafından ALES sonuçları büyük bir merakla bekleniyor. Sınavın gerçekleştirilmesinin ardından sınav soru ve cevapları da adayların erişimine sunulmuştu. Sınava giren adayların ALES soru ve cevaplarının tamamına ÖSYM aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak görebilirler. Sınava girmemiş olanlar ise ALES soru ve cevaplarının sadece %10’unu görüntüleyebilir. 
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır. 
 
ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
ÖSYM tarafından 7 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen ALES sonuçları henüz açıklanmadı. ÖSYM, resmi internet sitesi üzerinden sınavın ne zaman ilan edileceğini açıkladı. 2017 sınav takvimine göre ALES sonuçları 8 Haziran Perşembe günü açıklanacak. 
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. Sınav sonuçları için adaylara sınav sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır.
 
ALES SONUÇLARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?
 
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, 10 gün içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanıp ÖSYM merkezine itiraz işlemini yapmalıdır. Adaylar tarafından sınav sorularına yapılacak olan itirazların ise sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle, 3 iş günü içinde yapılması gereklidir. Yapılacak olan her türlü itiraz işlemi, adayların dava açabilme hakları için geçerli olan 10 günlük dava açma süresini durdurmaz. Adayların inceleme masrafı olarak, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi’ne gerekli itiraz işlem ücretini yatırmaları gereklidir. Ücret yatırıldıktan sonra da bankadan alınan dekont dilekçeye eklenmelidir. 
 
Dilekçe, ÖSYM’nin Ankara/Bilkent’te yer alan Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı adresine gönderilmelidir. İtiraz süresi hesaplaması yapılırken ÖSYM genel evrak kaydı giriş tarihi esas alınır. İtiraz süresi dolduktan sonra adaylar tarafından yapılacak olan itiraz işlemleri ile üstünde aday T.C. kimlik numarası, adresi ve evrak referans numarası bulunmayan dilekçeler dikkate alınmaz. Bunlar dışında imzalanmayan ve banka dekontunun ekli olmadığı itiraz dilekçeleri de işleme alınmaz ve değerlendirme yapılmaz. 
 
ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?
 
Adaylar tarafından alınacak olan ALES puanları, sınavın gerçekleştirilmiş olduğu tarihten itibaren 3 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Eğer aday birden çok ALES puanına sahipse geçerlilik süresi devam eden en yüksek ALES puanı kullanılır. ALES’e girme konusunda bir sınırlama koyulmamıştır. Dileyen adaylar, tüm ALES’ler için başvuru yaparak sınavlara girebilirler.
 
ALES PUANLARI NERELERDE KULLANILIR? 
 
ALES puanları;
 
Ülkemizde lisans üstü eğitim alma sürecinde
Yükseköğretim kurumları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, eğitim ve öğretim planlamacısı, çevirici ve uzman kadrolarına yapılacak olan atamalarda
Yurt dışında lisans üstü eğitime gönderilecek olan aday seçiminde kullanılır.