ALES ne zaman? ALES sonbahar dönemi başvurusu nasıl yapılır?

09 Ağustos 2018 Perşembe - 11:06 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 11:23

ALES ne zaman? ALES sonbahar dönemi başvurusu nasıl yapılır? ALES/2 için geç başvuru bugün başladı ve gün sonuna kadar devam edecek? Peki ücret ne kadar? İşte konuya dair merak edilen tüm detaylar...


ALES geç başvuruları bugün yapılıyor, ücreti ise 150 TL olarak belirlendi. Peki ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? Sonuçlar hangi tarihte açıklanacak? İşte ayrıntılar...

ALES BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

ALES NE ZAMAN?
 
ALES/2 sınavı 30 Eylül tarihinde yapılacak. Adalar başvuruları 24 Temmuz - 2 Ağustos arasında gerçekleştirdi. Bugün geç başvuru günü.
 
ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
ALES başvurusu için başvuru kılavuzu mutlaka okunmalı. Bugün 23.59'a kadar sürecek olan başvurular için sınav ücretinin de bugün içerisinde yatırılması gerekiyor. Sınav merkezi tercihleri için de kılavuzdan faydalanıyor.
 
ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.
 
Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.
 
Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.
 
ALES sonuçları 25 Ekim tarihinde ilan edilecek.