ALES başvurusu nasıl yapılır? (ALES İlkbahar Dönemi başvuruları)

12 Mart 2018 Pazartesi - 13:17 | Son Güncelleme : 12 03 2018 - 13:17

ALES başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı merak ediliyor ve gündemde çok fazla araştırılıyor. ALES İlkbahar Dönemi başvurularına dair merak edilenleri haberimizde derledik. İşte 2018 yılı ALES'e dair tüm detaylar...


ALES başvuruları 2018 yılında 7-15 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. ALES başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar yer alıyor, ayrıca ne kadar ücret yatırılacağı da belli oldu. İşte 6 Mayıs'ta gerçekleşecek olan ALES sınavına dair bilgiler...

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
ALES, her yıl ÖSYM tarafından ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olarak iki defa düzenlenir. Sınav başvurusu yapacak olan adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinde yayınladığı sınav kılavuzunu inceleyerek başvurularını yapabilirler.
 
Başvuru işlemlerini yapacak olan adayların sistem üzerinde güncel fotoğraflarının bulunması gerekir. Güncel fotoğrafı olan adaylar, başvurularını kendileri tamamlayabilirler. Güncel fotoğrafı yani son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı sistemde yüklü olmayanlar ise başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilirler. Başvuru merkezlerinden işlem için 5 Türk Lirası ücret alınır ve fotoğraf güncellemesi ile sınav başvurularını tamamlanır. Sınav başvurusu yapıldıktan sonra, sınav ücreti de ödenerek başvuru işlemleri bitirilir.
Sınav için giriş belgeleri de sınavdan on gün önce açıklanır ve ÖSYM’nin resmi internet sitesinde adayların erişimine sunulur.
 
ALES ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?
 
ALES ücreti 100 Türk Lirası’dır. Sınav ücreti ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı dışında bankalar aracılığı ile de ödenebilir;
 
- Akbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Finansbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Halkbank ATM, internet bankacılığı ve tüm şubeleri
 
ALES GEÇ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
ALES için belirlenen 7-15 Mart tarihleri arasında başvurularını yapamayan adaylar, 28 Mart’ta geç başvuru yapabilirler. Geç başvuru gününde hem sınav başvurusu sistem üzerinden yapılmalı hem de sınav ücreti ödenmelidir. Geç başvuru için belirlenen ücret 150 Türk Lirası’dır. Normal başvuru sürecinde olduğu gibi banka seçeneklerinden değil sadece ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı üzerinden ödeme gerçekleştirilebilir.