ALES/3 sınavının sonuçları hangi tarihte belli olacak?

29 Kasım 2018 Perşembe - 14:20 | Son Güncelleme : 29 11 2018 - 14:20

ALES/3 sınavı 18 Kasım'da gerçekleşti. Binlerce adayın katıldığı ALES/3 sınavından sonra gözler ÖSYM'ye çevrildi. Peki heyecanla beklenen ALES sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar...


ALES/3 sınavının tamamlanmasının ardından gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. Binlerce adayın merakla beklediği ALES/3 sonucu için ÖSYM tarih verdi.

ALES SONUÇLARI HANGİ TARİHTE BELLİ OLACAK?

ALES/3 sınavının sonuçları 20 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacak. https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden adaylara duyurulacak.
 
ALES PUAN DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?
 
Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.
 
Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:
 
ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları
Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50
 
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.
 
Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.