ALES/2 soru ve cevapları adayların erişimine açıldı!

23 Ekim 2018 Salı - 14:04 | Son Güncelleme : 23 10 2018 - 14:04

ALES/2 sınavı 30 Eylül tarihinde düzenlendi. Binlerce adayın gözü ÖSYM'den yapılacak ALES açıklamasına çevrilmişti. ÖSYM resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda ALES/2 soru ve cevaplarının yayınlandığını açıkladı.


ALES/2 sınav soru ve cevapları merakla bekleniyordu, açıklandı. 30 Eylül ALES soru ve cevaplarını haberimizdeki linkten sorgulayabilirsiniz.

ALES/2 SORU VE CEVAPLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ALES: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
DUYURU
(23 Ekim 2018)
 
2018-ALES/2 Cevap Kâğıtları, Soruları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı
 
30 Eylül 2018 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2018-ALES/2) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 23 Ekim 2018 tarihinde saat 14.00'den itibaren 10 gün süreyle erişime açılacaktır.
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.  İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.  
 
Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
ÖSYM BAŞKANLIĞI