Alerjisi bulunan çocuklar için "okullara" uyarı

AA |  02 Eylül 2019 Pazartesi - 17:25 | Son Güncelleme : 02 09 2019 - 17:25

Uzmanlara göre, sonbaharda atak riski arttığı için eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla okulların, alerjisi bulunan çocuklar için acil müdahale kitleri ve astım krizinde kullanılan ürünleri bulundurması büyük önem taşıyor.


Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve  Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıkların  yaş gruplarına göre çeşitlilik gösterdiğini söyledi. Özellikle çocuk ve bebeklerde, halk arasında "kurdeşen" olarak bilinen  ürtiker alerjik reaksiyonlarla sık karşılaşıldığını ifade eden Şahiner, daha  ileri yaş grubunda ise kaşıntılı bir deri hastalığı olan atopik egzema, öksürük,  nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve hırıltılı solunum gibi sorunların bir  veya daha fazlasının görülebildiğini ya da önceden var olan bu durumun artması  ile oluşan bronşiyal astımın ortaya çıkabildiğini belirtti.
 
 Ergenlik dönemine yaklaşıldığında alerjik nezle gibi problemlerle  karşılaşıldığını anlatan Şahiner, "Aslında biz buna 'atopik yürüyüş' adını  veriyoruz. Yani, alerjiye yatkınlığı olan bir kişinin, doğduğunda, en erken  dönemde önce besin alerjisi ile başlıyor, daha sonra bu atopik egzama ile devam  ediyor, ardından astım ve alerjik nezle görülebiliyor. Bir alerjinin olması,  başka bir alerji olma riskini artırıyor." uyarısında bulundu. Şahiner, bu nedenle besin alerjisi gelişen bir çocuğun tedavisinin  tamamlanmasına rağmen, ilerleyen dönemde görülebilecek başka bir alerjik sorunun  belirlenebilmesi için hastanın belirli aralıklarla takip edildiğini dile getirdi.
 
 "Alerjik reaksiyonlar okul başarısına yansıyabiliyor"
 
Alerjik ataklarda mevsimlerin de büyük önem taşıdığını vurgulayan  Şahiner, bahar dönemlerinin riskli olduğunun altını çizdi.  Şahiner, "Bu dönemlerde astımı olan bir çocuk astım atağı  geçirebiliyor, bahar dönemlerinde polen düzeyleri yükseldiği için alerjik nezlesi  olan çocukta hapşırık, aksırık, burun tıkanıklığı gibi bulgular artıyor. Bu durum  çocuğun hem uyku düzenini bozuyor hem yaşam kalitesini etkiliyor. Dolayısıyla  alerjik reaksiyonlara bağlı gelişen sorunlar, okul başarısına da negatif  yansıyabiliyor." diye konuştu. Sonbaharda okulların da açıldığını anımsatan Şahiner, dolayısıyla bu  dönemde alerjik reaksiyonlarda artış yaşayan çocukların, eğitim döneminde  sıkıntılar ile karşılaşabildiğini hatırlattı.
 
Doç. Dr. Şahiner, daha küçük yaş grubundakilerin eylül ayı ile kreş ve  anaokuluna başladığına işaret ederek, "Bu çocuklarda besin alerjisi olması  durumunda aileleri hem kreş yönetimini hem de öğretmenleri bu konuda  bilgilendirmeli." dedi. Astım hastası çocuklar için tozlu ortamların risk taşıdığının altını  çizen Şahiner, sözlerine şöyle devam etti: "Bu çocukların kapalı ortamlarda fazla vakit geçirmemesi gerekiyor.  Örneğin, beden eğitimi dersinin okulun bodrum katında yapılması bu çocuğun astım  atağı geçirmesi için risk faktörü. Yüzme derslerinde, havuzdaki klor riskli çünkü  klor kokusu çocukları astım atağına sokabiliyor. Yüzme ders saatleri, klorlama  yapılan zamana denk getirilmemeli. Akşam klorlama yapılıyorsa, ders ertesi gün  öğleden sonra yapılmalı, sabah yapılıyorsa akşam üstü ders olmalı. Sınıf, gün  içinde mutlaka düzenli olarak havalandırılmalı. Akıllı tahtalarda kullanılan  ispirtolu kalemler de bir miktar koku yapabiliyor. Uzun süre kapalı ortamda  bulunulması ve bu kokuya maruz kalınması durumunda da ataklar tetiklenebiliyor."
 
"Acil müdahale kitlerinin de bulunması faydalı"
 
 Doç. Dr. Şahiner, çocuklarda astım sıklığının yüksek olduğuna dikkati  çekerek, bir şekilde gün içerisinde astım krizi ile karşılaşılması halinde  gerekli tedbirlerin alınmış olmasının önem taşıdığına değindi. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuca göre bin kişilik bir okulda  120 civarı çocukta astım görülebildiğini aktaran Şahiner, "Bu nedenle okul ve  kreşlerde astımda kullanılan ve kişinin nefes alabilmesini kolaylaştıran  ürünlerden bulundurulması faydalı olacaktır. Bu çok pratik ve bazı durumlarda  atağın şiddetli gelişmesini engelleyen kurtarıcı bir tedavi. Bunun mutlaka okul  revirlerinde bulunması faydalı. Öğrenci sayısı çok olan büyük okullarda besin  alerjisine karşı acil müdehale kitlerinin bulundurulması önem taşıyor." şeklinde  konuştu,
 

ETİKETLER