Alerji uzmanlarından annelere "diyet" uyarısı

AA |  11 Kasım 2019 Pazartesi - 11:53 | Son Güncelleme : 11 11 2019 - 12:01

Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Bebeğinde alerji olduğu ispat edilmemiş her annenin beslenmesine her zamanki gibi devam etmesi, bebeğin geleceğe hazırlanması için şarttır. 'Bebek alerji olacak' diye besinlerin anne diyetinden çıkarılması sadece anneye değil bebeğe de zarar verir." ifadelerini kullandı.


Alerji uzmanları, bebeğinde alerji tespit edilmemiş  ancak alerji olma ihtimaline karşı bazı besinleri tüketmekten uzak duran annelere uyarıda bulundu. 
 
"BEBEĞE ZARAR VERİR"
  
Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği tarafından düzenlenen  Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi, Antalya'nın Belek ilçesinde  uluslararası düzeyde katılımla yapıldı. Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, düzenlediği basın  toplantısında kongreye ilişkin bilgileri paylaştı. Kongrede özellikle besin alerjilerinin masaya yatırıldığını ifade eden  Şekerel, "Bebeklerde anne sütü ile geçen alerjiler yeni yaklaşımlarla tüm  yönleriyle değerlendirildi. Bebeğinde alerji olduğu ispat edilmemiş her annenin  beslenmesine her zamanki devam etmesi, bebeğin geleceğe hazırlanması için gerekli  bir şarttır. 'Bebek alerji olacak' diye besinleri anne diyetinden çıkarılması sadece anneye değil bebeğe de zarar verir." dedi.
  
Prof. Şekerel, yaşamın ilk 4-6 ayında anne sütünün tek başına bebeğin  tüm beslenme ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde tek gıda olduğunun  bilindiğini ancak bağışıklık sistemi ile ilgilenenlerin yeni ulaştıkları  kanıtların anne sütünün değerini ve önemini daha da artırdığını vurguladı. Besin alerjilerinin bebeğin o besini tüketmeden dahi görülebildiğine  dikkati çeken Şekerel, anne sütü alan bebeklerde annenin tükettiği besinlerin  anne sütü aracılığı ile bebeğe geçerek alerjik tepkilere yol açabildiğini bu  durumda hekimlerin anneden, anne sütü verdiği sürece o alerjik besini  üketmemesini isteyebildiklerini belirtti.
 
Şekerel, annenin tükettiği besinin bebekte alerjik tepkiye neden  olduğunun mutlaka kanıtlanmasını gerektiğinin altını çizerek, bu kararın alerji  ve immünoloji uzmanlarının alanına girdiğini ve bu zor karar için de ayrıntılı  testlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bu durumun bebeğini emziren annelerin, emzirdikleri süre içinde diğer  alerjik potansiyeli yüksek gıdalardan uzak durması anlamına gelmediğini ifade  eden Şekerel, şu bilgileri aktardı: "Annenin tükettiği besinlerin emzirme aracılığı ile bebeğe geçişi gerekli ve şart olan bir işleyiş, bir fizyolojik sistem. Bu sayede bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemi anne sütü ile beslendiği süre boyunca yavaş yavaş  ek gıda alacağı güne hazırlanıyor. Fizyolojik sistem bebeğin ek gıdaya başladığında birdenbire hiç  bilmediği tanımadığı bir şeyle yüksek miktarda karşılaşmasını istemiyor ve onu  yavaş yavaş hazırlıyor. Bebeğin sindirim sistemine ulaşan gıdalar anne sütü  aracılığıyla bebeğin sindirme kapasitesinin artışına yol açıyor. Diğer yandan  sindirim sitemimizdeki bağışıklık sistemi hücreleri vücuda ait olmayan besin  proteinlerine karşı toleranslı davranmayı öğreniyorlar. Alerjiyi işte bu toleransın gelişmemesi olarak tanımlıyoruz."
 
ANNE SÜTÜ GELECEĞİ HAZIRLIYOR
 
Her sağlıklı bebeğin sindirim sitemine, annenin tükettiği besinlerin  anne sütü ile iletilmesini yaşaması gerektiğine işaret eden Şekerel, "Anneler  bebeklerini emzirirken sadece bebeklerinin karınlarını doyurmuş olmuyorlar, fark  etmeden bebeklerinin sindirim ve bağışıklık sistemlerini geleceğe hazırlamış da  oluyorlar. Emzirmenin mükemmelliğinin ve gerekliliğinin yüzlerce nedeni var. Bu  durum bağışıklık sistemi ile ilgilenenlerin alanına giren ve yeni keşfedilen  özelliklerden sadece biri." ifadelerini kullandı.
 
 

ETİKETLER

Alerji Diyet Anne