Akupunktur strese bağlı hastalıkların tedavisinde etkili

16 Ocak 2017 Pazartesi - 10:56 | Son Güncelleme : 16 01 2017 - 10:56

Günümüzde stresin yol açtığı ve ilişkilendirildiği hastalıkların giderek arttığını belirten Prof. Ahmet Usta, “stres ve strese bağlı sağlık sorunlarının giderilmesinde akupunkturla başarılı sonuçlar elde ediliyor” dedi.


Aslında anatomi uzmanı olan ancak Almanya’da akupunktur eğitimi alan Prof. Dr. Ahmet Usta, akupunkturun etki alanının çok geniş olduğunu söyledi. 
 
Baş ağrısı ve migrenden, kadınlarda strese bağlı boyun ve sırt ağrılarına, erkeklerde ise yine aynı nedenden kaynaklanan bel ağrılarının çözümüne, hamilelik dönemindeki bulantıların giderilmesine kadar geniş bir yelpazede akupunktur uygulamaları yaptığını belirten Prof. Usta, “Ayrıca depresyonda, fobilerde, panik atakta, strese bağlı cinsel sorunlarda, yine strese bağlı alınan ve verilemeyen aşırı kiloların verilmesinde, diş sıkma, gıcırdatma gibi günümüzde artan sağlık sorunlarının çözümünde akupunktur uygulamaları önemli fayda getiriyor” dedi. 
 
“AKUPUNKTUR DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TARAFINDAN DESTEKLENİYOR”
 
Akupunktur uygulamalarının dünyada ve ülkemizdeki durumuna değinen Usta, “Akupunktur 1980’lerden beri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından destekleniyor. 2003 yılında WHO, yayımladığı bir raporla akupunkturun tedavi edici olduğunu bilimsel yayınlarla kanıtlanmış 28 hastalığı listelemiştir” diye konuştu. 
 
Akupunkturu tamamlayıcı tıp anlayışıyla değil integratif tıp anlayışıyla değerlendirdiğini dile getiren ve ehil ellerde uygulanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Usta, uygulamanın sadece hekimler tarafından yapılması gerektiğini, uygulayan hekimin de sadece bir sertifika sahibi olmasının yeterli olmadığını belirtti.
 
 
AKUPUNKTURUN BİLİNMEYEN KULLANIM ALANLARI
 
Ülkemizde akupunkturun klinik uzmanlar tarafından nadiren kullanıldığını ve henüz hak ettiği yeri alamadığını sözlerine ekleyen Prof. Usta, akupunkturun bilinmeyen etki alanlarını şöyle sıraladı:
 
- Menopoz dönemi şikayetleri,
- Prostat ameliyatları sonrasında görülen idrar yapamama veya kaçırma sorunları,
- Bebeklerde şaşılık,
- Sütü gelmeyen lohusalarda sütü artırmak,
- Gebelik sırasında yaşanan bulantılar,
- Bağırsakların aşırı ya da az çalışması,
- Parkinson hastalarının şikayetlerinin giderilmesi. (NTV)

ETİKETLER

Akupunktur stres