comScore
Gazetevatan.com » Gündem » AKP'nin oy oranı dış basında!

AKP'nin oy oranı dış basında!

AKP'nin oy oranı dış basında!


Türkiye’deki protesto gösterileri, yabancı medyanın da dikkatini çekiyor. Financial Times gazetesi, Türkiye’de protestoların yeniden başladığına işaret ederken “sosyal ayrışmalara ilişkin korkuların büyüdüğünü”de yazıyor.
İngiliz gazetesi “Protestolar, Türkiye’de dalga gibi yayılarak gelecek yıldaki yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ve ekonominin baskı altına girdiği bir dönemde uzun sürebilecek bir kargaşa korkularını artırıyor” sözleriyle girdiği haberinde son günlerde protestoların, “laiklik kalesi” olarak nitelediği Kadıköy’den Suriye sınırına kadar ülkenin çeşitli yerlerinde meydana geldiğine dikkat çekiyor.

“KIRILGAN EKONOMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNDEN KAYGI DUYULUYOR”

Bazı gözlemcilerin yaşanan karışıklıkların “kırılgan” ekonomi üzerindeki etkilerinden kaygı duyulduğunu belirten gazete, son verilere göre, cari işlemler açığının Temmuz ayında beklentileri aşarak 5.8 milyar doları bulduğunun altını çiziyor.

İngiliz gazetesi, halen yaşanan protesto dalgasının öncekine göre kadar güçlü veya yaygın olmazsa da Türkiye’deki artan kutuplaşmanının, giderek derinleşen fayların bir göstergesi olduğu görüşlerine de yer verdikten sonra en büyük kentlerdeki çatışmaların özelikle Ahmet Atakan’ın ölümünden sonra göz ardı edilmesinin mümkün olmadığını da düşünüyor.

Haberinde gözyaşaratıcı gaz nedeniyle U21 Türkiye-İsveç futbol maçının geçiçi olarak durdurulması ve ODTÜ’de yaşananlara değinen gazete, protestoların birçoğunun, genel olarak Salı günü göstericilerini sert dille eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olduğunu da savunuyor.

FT, Başbakan Erdoğan’ın sözlerini aktardıktan sonra hükümeti destekleyenlerin ise, iktidarın oy oranının yeniden yüzde 50 üzerine çıktığını söylediklerini anlattığı haberinde Başbakan için "demokratikleşme paketi ile inisiyatifi almayı planlıyor. Pakette Kürt ve Alevi azınlıklarının taleplerinin bir kısmının karşılaması bekleniyor" dedi.


Yorum Yap Yorumlar (30)
  • muzaffer yeltekin ( 10165) İktidar %50'nin üzerindeyiz safsatası ile spekülatif düşüncesini!Geniş Halk kitleleri ile Batılı dostlara şırınga etme peşinde!yerlermi yemezlermi!şaibesiz geçecegini umdugum Mahalli ve Genel seçimleri bekleyip görecegiz!13.09.2013 10:13
  • veli yıldız ( 409) Bir kısım iç ve dış basın organları Ak partinin yıkılmasını dört gözle bekliyor,çünkü Türkiye'nin bu istikrarla yükselmesini hazmedemiyorlar.13.09.2013 10:13
  • adalet dogru ( 757) Bu eylemlerin dış mihraklı olduğu başından belli. Lanet olası PKK, her yıl bahar aylarında yeniden başlattığı terör eylemlerine son verdi. Gezi terör eylemleri ise Mayıs ayında başladı.Zaten, Gezicilerin yöntemleriyle PKK sempatizanlarının yöntemleri benzer. Molotof kokteyleri, yakmalar, yıkmalar, polislere taş atmalar, falan filan.13.09.2013 10:13
  • cem adem ( 346) bunlar ne yaptıkların bilmiyorlar.kürt türk alevi sünni çatışması yaşatacak cahil gençlik.13.09.2013 10:13