Akıncı Taarruz İHA'sı ilk uçuşunu ekim ayı içerisinde yapacak

AA |  18 Eylül 2019 Çarşamba - 14:03 | Son Güncelleme : 18 09 2019 - 16:16

3T Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Akıncı Taarruzi İHA'sı ile ilgili, "İlk uçuşunu ekim ayı içerisinde yapmayı hedefliyoruz" dedi.


Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı  (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji  Festivali'nin (TEKNOFEST İstanbul) gerçekleştirildiği Atatürk Havalimanı'ndaki  festival alanında yapılan Anadolu Ajansı Finans Masası'na konuk oldu. TEKNOFEST İstanbul ve milli teknoloji hamlesine ilişkin  değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava  Aracı (TİHA) stratejik görevler yapabilen bir insansız hava aracı sistemi  olduğunu belirtti.
Bayraktar, bütün yazılım ve elektroniğini kendilerinin tasarladığını  ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıncı’da birçok alt sistem var. Çok gelişmiş, milli savunma  sanayimizin üreteceği yan sistemler bulunuyor. Bu uçağın bütün bu stratejik  görevleri yapabilmesini sağlıyor. Örneğin, milli akıllı mühimmatlar, seyir  füzesi, havadan havaya füze, ön tarafına takılacak gelişmiş radar sistemi var. Bu  hava hedeflerini tespit edip vurabilme kabiliyetini kazandırıyor. Bir yandan  savaş uçaklarının yükünü azaltırken, bir yandan da savaş uçaklarının yapamadığı  görevlerde kullanılacak. Çünkü bu insansız bir hava aracı olduğundan tehlikeli  bölgelere çok daha kolay yanaşabiliyor. Uzaktan hava savunma radarlarını tespit  edip yüzlerce kilometre öteden onları karartıp seyir füzesiyle vurabilme  kabiliyetine sahip olacak. Şu an çıktığında dünyanın bu sınıftaki en modern  İHA’sı olacak.”
 
 Teknolojinin hızla geliştiğini, bunun bir yarış olduğunu, sürekli  yenileme ve güncelleme gerektiğini aktaran Bayraktar, “Dünyada bu sınıfta uçak  üretebilen birkaç ülke var. Türkiye de bunlardan biri olacak. Türkiye iddiasını  insansız hava araçlarında bayağı bir yukarı taşımış olacak. Bayraktar Akıncı  Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) ekim ayı içerisinde uçmasını arzu  ediyoruz.” diye konuştu.
 
  “10-15 sene sonra uçan arabalar yollarda görülmeye başlanacaktır”
 
  Cezeri Uçan Araba’ya ilişkin soru üzerine Bayraktar, dünyada bu alanda  çalışmaların başladığını belirterek, dünyada 50’ye yakın prototipin bulunduğunu  bildirdi. Bayraktar, uçan arabanın çok akıllı olması gerektiğini, çünkü herkesin  pilot olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:   “Bir sonraki adımın bundan 10-15 sene sonra gerçekleşeceği  öngörülüyor. Bazı taksi hizmetleri başlamış durumda, denemeler  gerçekleştiriliyor. 10-15 sene sonra uçan arabalar yollarda görülmeye  başlanacaktır. Baykar olarak İHA’da yaşadığımız serüvende aldığımız derste bundan  15 sene sonrasının yarışına hazırlanmıştık. Bence bu milli teknoloji hamlesinin  en önemli paradigması.”
 
   Yüksek teknolojide hızlı bir devinim olduğunu, kaçırıldığı zamanlar  olduğunda bugüne değil yarına bakıldığında yakalama şansı sunduğunu aktaran  Bayraktar, akıllı arabadan bir sonraki aşamanın uçan araba olduğunu, bunun  geleceğin trendi olarak öne çıkacağını söyledi.
 
“Cezeri’nin ticari bir ürüne dönüşmesi 10-15 seneyi bulacaktır”
 
  Bayraktar, 9 ay önce uçan araba çalışmalarına başladıklarını, büyük  firmaların da bu alana girdiğini, girişimlerin 1 milyar dolara yakın yatırım  aldığını, Çinli bir firmanın taksi servislerine başlayacağını söylediğini  aktardı.Herkese hayallerinin peşinden gitmesini tavsiye eden Bayraktar,  şunları kaydetti:
“Sizler de gayret gösterin, azmedin, sabredin, asla yılmayın. Bizim  bir eksiğimiz yok. Dünyada doğru zamanlamayla en iyisini yakalayabilmeniz mümkün.  Bugünden çalışmaya başlarsak bizim bu alanda önemli bir oyuncu olmamız, hatta  belki de dünya lideri olmamız mümkün. Cezeri’yi de bu maksat ile çalışmaya  başladık. Cezeri ilk uçuşunu kısa bir süre sonra yapacak ama bunun ticari bir  ürüne dönüşmesi, yollara çıkması 10-15 seneyi bulacaktır.”
 
“Cezeri Uçan Araba ile yayla gibi bir yerde uçmayı hayal ediyorum”
Bayraktar, Cezeri Uçan Araba ile yayla gibi bir yerde uçmayı hayal  ettiğini ifade ederek, “Pilotluk da yapıyorum ama bunun verdiği özgürlük  bambaşka. Bu bir anlamda büyük bir drone, herkesin uçurabileceği basitlikte  olması gerekiyor. Ben bunu kişisel bilgisayarın icadına benzetiyorum.” dedi.
Uçan arabaların öncelikte kırda bayırda sportif maksatlarla uçacağını  aktaran Bayraktar, “Bu bir kişilik bir araç, 2 ve 4 kişiliğini de yapmak  gerekiyor. Bunun yanında yola çıkabilmesi, toplu halde uçabilmesi için  teknolojide ciddi kırılımlar gerekiyor. Biz İHA’lara da böyle başlamıştık. 15  sene sonra da inşallah Cezeri bu alanda dünyada hak ettiği yere gelecek.” diye  konuştu.
Bayraktar, uçan arabaya “Cezeri” isminin verilmesinin sebebini şöyle  anlattı:  “Uzmanlık alanım robotik. Bu yaptığımız uçaklar da robot uçaklar.  Akıllı robotlar aslında. Cezeri de akıllı bir robot. Bu alanın da kurucusu  Müslüman bir alim. Hatta logo da oradan geliyor. Onun ismini vermeyi uygun  gördük. Biz onun talebesiyiz. Bu alanı açtığı için kendisini hayırla yad  ediyoruz.”
 
    

ETİKETLER