Akıllı saatle "Silikon Vadisi"nin kapısını araladılar

AA |  19 Temmuz 2018 Perşembe - 11:28 | Son Güncelleme : 19 07 2018 - 11:33

Gaziantep'te iki mühendis, 3 ayda ürettikleri ve imkanlarıyla dünyanın dört bir yanına sattıkları akıllı saat "watchX" ile Silikon Vadisi'ne açılmayı planlıyor


Firma ortaklarından Mustafa Tülü: "Firmamız ArgeX ve watchX'i Amerika'da  daha geniş kitlelere duyurmak ve  distribütör ağımızı geliştirmek için Silikon  Vadisi'ne gidiyoruz. Aynı zamanda burada firmamıza ve ürünümüze yatırım yapmak  isteyen yatırımcılar mevcut. Onlarla da görüşmeler yapacağız"
 
Gaziantep'teki büyük bir firmada başmühendis olarak görev yaparken,  Ar-Ge çalışmaları yapmak için istifa ederek "ArgeX"i kuran Mustafa Tülü ve Enes  Çaldır'ın, kafeteryalarda ve Gaziantep Üniversitesinin kütüphanesinde çalışarak 3  ayda ürettikleri akıllı saat "watchX", teknoloji devleriyle yarışmaya başladı.
 
Projeye başladıklarında dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine  imkanlarıyla satış yapan ikili, ürünlerine ilginin her geçen gün artmasıyla başta  Japonya ve ABD'de olmak üzere 45 ülkeye distribütörler aracılığıyla satış yapar  hale geldi.
 
Gaziantep Teknokent şirketlerinden ArgeX'in ortağı Mustafa Tülü, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bileğe saat gibi takılabilen, "Arduino" olarak  adlandırılan geliştirme kartıyla ve "Scracth" görsel programlama diliyle uyumlu,  giyilebilir bir geliştirme kartı olan "watchX"in, bu özelliğiyle diğer ürünlerin  önüne geçtiğini söyledi.
 
Benzer ürünlerle yapılan şeylerin genellikle masada kaldığını ve  prototipten öteye geçemediğini anlatan Tülü, "Ama watchX'i bileğinize takıp  günlük hayatta kullanmanız mümkün. Bu da çocuklarda ve gençlerde yeni ufuklar  yaratıyor. Ayrıca watchX'i programlamak oldukça kolay. 'Sürükle bırak' mantığıyla  farklı saat ara yüzleri ya da farklı programlar yapmak mümkün. Bu bir adım sayar  veya yükseklik ölçerden kompleks bir saate kadar değişebilir." diye konuştu.
 
 
Kodlama ve robotik eğitiminde kullanılıyor
 
Tülü, watchX'i belirli bir aşamaya getirdikten sonra kitlesel fonlama  sitesi İndiegogo'da satışa sunduklarını anımsatarak, "Şu anda bize fon yardımında  bulunan müşterilerimizin ürünlerini gönderdik. Çok güzel tepkiler aldık. ABD,  Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin de aralarında  bulunduğu 45 ülkeye satış yapar hale geldik." ifadelerini kullandı.Müşterilerinin daha ilk günden watchX ile çok güzel projeler  geliştirdiklerini dile getiren Tülü, şöyle devam etti:
 
"WatchX'in bu başarısı kodlama eğitim veren kurumların da dikkatini  çekti. Onlarla da iletişime geçtik. Özellikle ABD ve Japonya'da çocukların  kodlama ve robotik eğitiminde kullanılmaya başlandı. Türkiye'de de yine özel  okullar ve kodlama eğitimi veren kurumlarla iletişim halindeyiz. Onlar da projeyi  çok beğendiler. Yakın zamanda Türkiye'de de kullanımına başlanılacak."
 
Özel aksesuarlar geliştirdiler
 
Mustafa Tülü, ayrıca watchX için yeni oyun konsolu ve robot araç gibi  aksesuarlar geliştirdiklerini belirterek, bu aksesuarlar sayesinde watchX'in  farklı şekillerde kullanım imkanına da kavuştuğunu vurguladı.WatchX ile çocuklara öğretmek istedikleri bir diğer konunun  endüstriyel tasarım olduğuna dikkati çeken Tülü, şöyle konuştu:
 
 "WatchX'in bir kasası yok. Sadece elektronik ekran ve bir bataryadan  ibaret. Kullanıcıların kendileri kasa tasarlayabilirler. Biz mevcut  kasa  tasarımlarımızı 3D yazıcıyla yapıyoruz. Bu ürün 9 yaşından itibaren rahatlıkla  kullanılabilir. Alt yaş sınırı var ama üst yaş sınırı yok. Farklı projelerde  kullanıyorlar. Özellikle giyilebilir teknolojilere yönelik projeler  geliştiriyorlar. WatchX'in kullanıldığı bir diğer alan da endüstriyel otomasyon  ve fabrika üretim yönetimi. Burada da yine müşterilerimizle birlikte endüstri  4.0'a fabrikalarını hazırlamak için farklı projeler geliştiriyoruz."
 
 
 
Silikon Vadisi'ne açılacaklar
 
Tülü, ürünün Türkiye satışlarına da yaklaşık bir hafta içerisinde  distribütör üzerinden başlanacağına işaret ederek, "Aynı zamanda Japonya'da yine  bir distribütör aracılığıyla satışlarımız başladı. Amerika'daki büyük online  elektronik mağazalarından biriyle ilişki halindeyiz. Orada da satışlar  başlayacak." dedi.Yakın zamanda Silikon Vadisi'ni ziyaret edeceklerini belirten Tülü,  şunları kaydetti:
 
"Firmamız ArgeX ve watchX'i Amerika'da daha geniş kitlelere duyurmak  ve distribütör ağımızı geliştirmek için Silikon Vadisi'ne gidiyoruz. Aynı zamanda  burada firmamıza ve ürünümüze yatırım yapmak isteyen yatırımcılar mevcut. Onlarla  da görüşmeler yapacağız. Amacımız, Argex'in, Türkiye'den büyüyen ve dünya çapında  müşterileri olan bir firma olmasını sağlamak. İlerleyen süreçte Silikon  Vadisi'nde bir ofis de açmayı planlıyoruz."

ETİKETLER