Akciğer kanseriyle turuncu ve sarı sebze yiyerek savaşın

18 Kasım 2014 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 18 11 2014 - 2:30

Akciğer kanseri, prostat kanserinden sonra en sık görülen kanser tipi. Emsey Hospital Tıbbi Onkoloji Bölüm Bşk Prof. Dr. Erkan Topuz, nasıl beslenmeliyiz sorusunu yanıtladı.


Akciğer kanserinde en önemli faktör sigaradır. Fazla içenlerde ölüm sıklığı az içmeyenlere oranla belirgin olarak artıyor. Sigara bırakıldıktan sonra risk 15 yılda sigara içmeyenlerle aynı düzeye iniyor. Türkiye’de akciğer kanserinde sigaradan başka rol oynayan en önemli faktör asbest ile temas. Özellikle sigara içenlerde asbest ile temas kanser riskini 90 kat artırıyor. Krom, arsenik, nikel de diğer risk faktörlerinden. Radyasyona maruz kalanlarda da küçük hücreli akciğer kanseri riski artıyor.

Akciğer kanserleri küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri olmak üzere iki grupta toplanıyor. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri yassı epitel hücreli histolojik grubunun yüzde otuz ila ellisini oluşturur, akciğer kanserlerinin yüzde 30 ila 50’sini oluşturur. Adeno kanser ise son zamanlarda artış göstermiş, akciğer kanserlerinin yüzde 50’sine yaklaşmıştır. Adeno kanserlerinin en büyük özelliği sigara içmeyenlerde ve kadınlarda en sık görülen kanser tipi olması. Ancak gene de hastaların çoğunda sigara içme hikayesi bulunur.

Küçük hücreli akciğer kanseri ise akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 20si’ni meydana getirir. Son yıllarda görülme sıklığında azalma olduğu bildirilmiştir. Metastaz özelliği en fazla olan akciğer kanseridir. Beyin, kemik iliği ve karaciğere metastaz yapar. Erken gribal enfeksiyonlarla başlar. Vücutta kırgınlık, ateş, halsizlik en önemli belirtileridir. Akciğer kanserlerinde nadir görülen tümör olan mezothelioma Türkiye’de nadir görülen bir tümördür. Aspes ile temasla ortaya çıkabilir. Akciğerde, peritonda, plevra da bulunabilir. Adeno kanserle karıştırılır. Hastalık plevra da yayılabilir. Uzak metastaz yapabilir. Karaciğer, beyini kemik metastazı yapabilir. Erken evrede cerrahi ile tedavi edilir. Gerekirse kemoterapi ve radyoterapi yapılır.

BELİRTİLERİ

Öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, ses kısıklığı, tekrar eden akciğer enfeksiyonları, venakava superiyor sendromu (büyük damarlara tümörün baskı yapması ile ortaya çıkan bir sendrom) akciğer ve kalp zarında sıvı toplanması, kilo kaybı, kemik ve baş ağrıları, kişilik değişiklikleri, parmaklarda çomak şeklinde değişiklikler görülebilir.

Akciğer kanserinden korunma yolları

- Sigara ve alkolden uzak durun n Aşırı miktarda karaturp yemek

- E vitamini az tüketenlerde daha fazla kanser görülmektedir

- Katı yağlar, koruyucu madde içerenler tüketilmemeli

- Sarı-turuncu sebze meyve az tüketenlerde kanser görülüyor

- Tere akciğer kanserini azaltıyor n Çiğ veya az pişmiş balık tüketimi özellikle adenom kanseri riskini azaltıyor

- Omega-3 adenomlarda riski azaltıyor n Salam, sosis, tuzlama, bira, sert içkiler kanser riskini artırıyor n E vitamini ve selenyum ile ilgili çalışmalar kanser riskini azalttığını gösteriyor. n Sigara içip de E vitamini almayanlarda kanser riski 21 kat artıyor.