Akar'dan Ege Denizi üzerinde flaş mesajlar

AA |  03 Eylül 2019 Salı - 9:58 | Son Güncelleme : 03 09 2019 - 10:13

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Irak’ın kuzeyinde Pençe-1, Pençe-2 ve Pençe- 3 faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Irak’ın kuzeyine yılbaşından bu yana yapılan operasyonlarda toplam 676 terörist etkisiz hale getirildi. Güvenli bölge ile ilgili büyük bir hassasiyet ve dikkatle verilen sözlerin yerine getirilmesini takip ediyoruz. Bize verilen bilgilerin her birini tek tek kontrol etmeden o işi kabul etmiyoruz. Göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız" dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, T-38 jet eğitim uçağı  ile Ege Denizi üzerindeki uçuşa katılarak 2019-2020 Uçuş Eğitim Yılı’nın  açılışını  gerçekleştirdi.  Akar, 2019-2020 Uçuş Eğitim Yılı Açılış Töreni’ne katılmak üzere dün  beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs  Komutanlığı’na geldi. Bakan Akar’ı komutanlığa gelişinde İzmir Valisi Erol  Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve öteki yetkililer karşıladı.
 
 
Tören mangasını selamlamasının ardından üs  personeline hitap eden  Bakan Akar, Silahlı Kuvvetlerin gece-gündüz, dağ-bayır, yaz-kış demeden  Türkiye’nin ve milletinin egemenliği, bağımsızlık ve güvenliği için 'ölürsem  şehit kalırsam gazi' anlayışıyla yoğun bir mücadele içinde olduğunu söyledi.  Bakan Akar, şöyle konuştu: "Silahlı Kuvvetlerimiz bugüne kadar bunu çok şükür büyük bir başarıyla  yerine getirdi, ister yurt içi ister sınır ötesinde büyük başarılar kazandı,  büyük fedakarlık ve kahramanlıklar gösterdi, bundan sonra da inşallah artan bir  ivme ve başarıyla bu faaliyetleri yürüteceğiz ve ülkemizi, asil milletimizi bu  terör belasından kurtaracağız. Ülkemizin ve milletimizin karada, denizde ve  havada güvenliğini tam olarak sağlamaya devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir engel  tanımıyoruz. Bununla ilgili yapılması gereken ne mücadele varsa bunların hepsini  bugüne kadar yaptık bundan sonra da yeni terfi ve atamalarla birlikte artan bir  şiddet ve tempoda yürüteceğiz. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar  bu mücadele devam edecek."
 
 
 "Peygamber ocağı" TSK
 
 "Peygamber ocağı" olarak da adlandırılan TSK’nin aklın ve bilimin  ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda milletinin emrinde,  görevinin başında olduğunu belirten Akar, kazanılan başarılardaki en büyük payın  şehit ve gazilere ait olduğunu söyledi. Şehitleri minnetle yad eden, gazilere sağlık ve esenlik dileyen Akar,  "Bizler de onların emaneti olan hizmet bayrağını bir adım daha ileri götürmek,  onların kanının bir damlasını bile yerde bırakmamak için ne gerekiyorsa yaptık,  yapmaya devam edeceğiz" dedi.  Akar, terörle mücadelenin sınır ötesinde de artan bir ivme ve  kararlılıkla devam ettiğini belirterek, “Irak’ın kuzeyinde Pençe-1, Pençe-2 ve  Pençe- 3 faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Irak’ın kuzeyine  yılbaşından bu yana yapılan operasyonlarda toplam 676 terörist etkisiz hale  getirildi.  Operasyonlarımız yoğun şekilde devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde  terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz. Alınması gereken tüm tedbirler alındı,  alınmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.
 
 “Göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız”
 
ABD ile devam eden Güvenli Bölge çalışmalarına da değinen Bakan Akar,  şunları kaydetti: "Bununla ilgili yapılan görüşmeler çerçevesinde belli mutabakatlar  sağlandı, belli bir takvim oluşturuldu. Bu husus komutan arkadaşlarımız  tarafından hassas ve dikkatli bir şekilde takip ediliyor. Bizim daha önceden  Münbiç’te, Rakka’da verilen sözlerle alakalı tecrübelerimiz, hafızalarımızda  bilgiler var. Bunların hiçbirini unutmadık. Dolayısıyla büyük bir hassasiyet ve  dikkatle verilen sözlerin yerine getirilmesini takip ediyoruz. Bize verilen  bilgilerin her birini tek tek kontrol etmeden o işi kabul etmiyoruz. Bu çerçevede  teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması, oradaki tahkimatın tahrip edilmesi, ağır  silahların toplanması hem İHA’larımızın hem helikopterlerimizin hem de ilerleyen  zamanda jetlerimizin uçması ve devriyelerin gerçekleşmesi ve üs bölgelerin  kurulması... Bunun için Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Akçakale’de kuruldu,  oradaki arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içindeler, sıralı tüm kademeler  gelişmeleri yakın bir şekilde takip ediyor. Bize verilen sözlerin gerçekleşmesini  takip etmekteyiz. Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa,  bunlar yerine getirilmezse,  bununla alakalı olarak Silahlı Kuvvetlerimizin,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var. Onları da  uygulamaya  koymaya hazırız.  Gerekirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi,  kendi göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız."
  
 
 "Bu bir tehdit değil"
 
 Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki faaliyetlere de değinen Akar,  Türkiye'nin uluslararası hukuktan, ikili anlaşmalardan ve problemlerin dostane  çözümünden yana olduğunu kaydetti. Bunun hiçbir şekilde taviz veya zaafiyet  olarak anlaşılması gerektiğini ifade eden Akar, herhangi bir oldubittiye izin  vermeyeceklerini, Türkiye ve KKTC vatandaşların hakkını hukukunu  çiğnetmeyeceklerini belirtti.
 Akar, şöyle devam etti:  "Hazırlıklarımız da buna göre tamdır. Bu da bir tehdit değil. Biz  sadece rasyonel bir şekilde iyi komşuluk ilişkilerinin devamını istiyor, karşı  taraftan da buna uygun cevap vermesini bekliyoruz. Fatih, Yavuz sondaj  gemilerimizi, Barbaros Hayrettin Paşa, Oruç Reis sismik gemilerimiz görevlerini  orada eksiksiz yapıyor. Hem ülkemizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve  hukukunun gereği neyse bunları yerine getiriyor. Bu konuda Deniz Kuvvetlerimiz  başta olmak üzere Hava Kuvvetlerimiz ile yapılması gereken destek neyse bunları  sonuna kadar verdik, vermeye devam edeceğiz. Oradaki haklarımızın gereği neyse  bunları gerçekleştireceğiz.  Herhangi bir oldubittiye asla izin vermeyeceğiz."
 
  
"Büyük bir kahramanlık örneği"
 
  
 
    Kara ve Deniz Kuvvetlerinin olduğu gibi Hava Kuvvetleri’nin de önemli  başarılar elde ettiğini vurgulayan  Akar, "108 yıldan beri gerek ülkemizde gerek  dünyada NATO başta olmak üzere yapılan bütün uluslararası faaliyetlerde Hava  Kuvvetlerimizle ne kadar övünsek, gurur duysak azdır. Pilotlarımızın, Hava  Kuvvetleri personelimizin seçkin ve saygın bir yeri var. Hepimize düşen bir  sorumluluk bu seçkin ve saygın yerin biraz daha ileri gitmesini sağlamak için  gece-gündüz demeden artan bir tempoda çalışmalarımızı sürdürmektir. O kadar yoğun  bir çalışma içindeyiz ki Kıbrıs Harekatı’nda yapılan hava desteği 211 sorti ile  gerçekleştirilmişti. Sadece son üç ayda içinde ise 814 sorti yaptı Hava  Kuvvetlerimiz. Bu büyük bir kahramanlık büyük bir fedakarlık örneği. Bu kadar  yoğun, etkili, başarılı, sonuç alıcı bir kuvvet olarak Hava Kuvvetlerimize  milletimiz, bizler müteşekkirdir." ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından geleneklere uygun olarak kurban kesildi.
 
 
   "Arı"larla uçuşa katıldı
 
  Törenin ardından Bakan Akar ve komutanlar, "Arı filo" olarak bilinen  121. Jet Eğitim Filo Komutanlığına geçti. "Arı Kovanı" diye anılan komutanlık  binasında uçuş tulumunu giyerek  uçuş teçhizatını kuşanan Akar, daha sonra  brifing odasına gitti. Diğer  pilotlarla katıldığı uçuş brifinginin ardından Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Küçükakyüz, 121. Jet Eğitim Filo Komutanı Albay Mustafa Başlı ve  pilotlar uçakların başına geçti.
 
"Arı 01"den talimat
 
Kontroller sonrasında Bakan Akar ve Orgeneral Küçükakyüz, T-38 jet  eğitim uçağı ile Ege Denizi üzerindeki dörtlü kol uçuşuna katılarak 2019-2020  Uçuş Eğitim Yılı’nın açılış uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş sırasında “Arı 01” çağrı kodu ile koldaki diğer uçaklarla  telsizden görüşen Akar, başarılı bir uçuş eğitim yılı geçirmelerini diledi.
 

ETİKETLER