Akademisyenlere verilen yabancı dil kursu desteği 3 bin 500 liraya çıkarıldı!

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 11:54 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 11:54

YÖK Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında 2019 yılı için başvurular başladı. YÖK tarafından Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında öğretim elemanlarına bu yıl verilecek destek miktarı, aylık 3 bin 500 liraya yükseltildi.


Akademisyenlere verilen yabancı dil kursu desteği artırıldı. YÖK'ten yapılan açıklamada, devlet üniversitelerindeki doktoralı  öğretim elemanlarının yurt dışında bir yabancı dil kursuna katılarak, yabancı dil  bilgi ve becerilerini geliştirebilmelerini desteklemek amacıyla ilk kez geçen yıl  "YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu"nun verilmeye başlandığı anımsatıldı.
 
Açıklamaya göre, YÖK-Yabancı Dil Eğitim Bursu ile üniversitelerdeki  eğitim ve araştırma faaliyetlerinde niteliğin artırılmasının yanı sıra 2018-2022  Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi'nde yer alan eylem planı  çerçevesinde Türk akademisyenlerin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin  artırılması da planlanıyor. Burs programı kapsamında 2018'de yapılan ilk çağrı sonucunda, devlet  üniversitelerinde doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi  veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapan öğretim elemanlarının  başvuruları YÖK tarafından değerlendirilmiş, burs almaya hak kazanan öğretim  elemanları, İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Almanya, Fransa gibi uluslararası  akreditasyona sahip dil okullarında katıldıkları İngilizce, Almanca ve Fransızca  dil eğitimleri için 2-6 ay arasında aylık 2 bin 500 lira burs ile desteklenmişti.
 
 Bu yıl 3 bin 500 lira burs desteği sağlanacak
 
YÖK Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında 2019 yılı için başvurular  başladı. Bu yılın burs miktarlarını artıran YÖK, bursu almaya hak kazanan öğretim  elemanlarına 2 ile 6 ay arasında aylık 3 bin 500 lira burs desteği sağlayacak. Ayrıca geçen yıldan farklı olarak dil şartındaki puan aralığı  değişirken, bu yıl Araştırma Üniversitesinde veya Aday Araştırma  Üniversitesindeki öğretim elemanları burs programına başvuruda bulunamayacak.
 
 Bu kapsamda, burslara, son beş yıl içinde YÖKDİL, YDS, E-YDS veya ÖSYM  tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından en az 45 veya en  fazla 70 puan aldığını belgeleyen, Araştırma Üniversiteleri ve Aday Araştırma  Üniversitesi dışındaki devlet üniversitelerindeki doktora derecesine sahip  araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında  görev yapan öğretim elemanları başvurabilecek.
Burstan yararlanmak isteyen öğretim elemanlarının seçimleri  üniversiteler tarafından yapılacak. Yabancı dil eğitimi alması uygun bulunan  öğretim elemanlarının bilgileri en geç 17 Mayıs Cuma günü mesai bitimine kadar  YÖK'e bildirilecek.
Üniversite çeşitliliği ve bütçe imkanları dikkate alınarak, kesinleşen  liste üniversiteler tarafından açıklanacak.