Başbakan Yıldırım'dan Suruç açıklaması: Bu, vahim bir hadisedir

AA |  14 Haziran 2018 Perşembe - 19:42 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 22:49

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Suruç'taki olaya ilişkin, "Bu vahim bir hadisedir. Sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir." dedi.


 
 
Yıldırım, Ümraniye'de halkla iftar açtığı Alemdar Caddesi'nde yaptığı  konuşmada, Suruç'tan acı bir haber aldıklarını belirterek, seçim çalışmaları  yapmakta olan milletvekilleri İbrahim Halil Yıldız ve yanındaki arkadaşlarına bir  saldırı gerçekleştiğini kaydetti.
 
"Milletvekilimizin ağabeyi olayda hayatını kaybetti" diyen Başbakan Yıldırım, "Diğer ağabeyleri yaralandı. Orada yaralanan başka insanlar da var. Bu  vahim bir hadisedir. Sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan hayatından daha  değerli değildir." diye konuştu.
 
Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara şifa dileyen Binali Yıldırım  şunları kaydetti:
 
"Ümit ederim ki bu olay adi bir vakadır, arkasında herhangi bir siyasi  sebep yoktur. Eğer öyle ise tabii ki sonuçları çok daha farklı olur. Ben bu  vesileyle seçime sayılı günler kalarak bu mübarek günde bütün vatandaşlarımızın  sükunet içinde birbirlerine tahammül içinde mübarek günleri ihya etmeleri ve  seçime ülkemizin vakarına yaraşır bir şekilde girmelerini özellikle istirham  ediyorum. Güzel günleri, coşkulu günleri, acılı günlere dönüştürmeye hakkımız  yok."
 
'Faillerin veya zanlıların PKK  sempatizanı olduğu yönünde polisin kayıtları var'
 
Başbakan Binali Yıldırım,  Suruç'ta AK Partililere  yönelik saldırıya ilişkin, "Faillerin veya zanlıların PKK sempatizanı olduğu  yönünde polisin kayıtları var, tespitleri var." dedi. 
 
TRT Haber'in canlı yayın konuğu olan Başbakan Yıldırım, Suruç'ta AK  Partililere yönelik saldırıyla ilgili bir soru üzerine, Suruç'ta hiç de  hazzetmedikleri bir olayın yaşandığını belirterek, milletvekilleri İbrahim Halil  Yıldız'ın Suruç'ta seçim çalışmaları esnasında bir iş yerinde kardeşleriyle  beraber silahlı saldırıya uğradığını söyledi.
 
Olayda Yıldız'ın kardeşi ile orada bulunan 2 kişinin  hayatını  kaybettiğini aktaran Yıldırım, "Toplam 9 kişi yaralı, yaralıların bir kısmı  Gaziantep'te, bir kısmı Ankara'ya nakledildi. İlçede durum gergin. Tabii emniyet  elemanlarımız, valimiz, kaymakam, olayları yatıştırmak için gerekli gayreti  gösteriyorlar. Şu anda kontrol altına alınmış durumda." diye konuştu.
 
Yıldırım, böyle bir olayın olmasını katiyetle tasvip etmediklerini  belirterek, sebebi ne olursa olsun, zorla kanla seçimin kazanılamayacağını  söyledi.
 
Seçimin demokrasi, insanların iradelerini hür bir şekilde sandığa  yansıtması demek olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Ümit ederim arkasında bölücü örgütün parmağı olmaz, gelen ilk  işaretler bu yönde. Bu yönde tespitler var. Faillerin veya zanlıların, PKK  sempatizanı olduğu yönünde polislerin kayıtları, tespitleri var. Olayın üzerine  gidiliyor, kurgulanmış bir olay mıdır, o anda mı gelişmiştir. Tabii İçişleri  Bakanımızın daha önce planlanmış bir olay olduğu yönünde açıklamaları var. Bunlar  da dikkate alındığında olay bütün boyutlarıyla ele alınacak, incelenecek.  Milletvekilimizi aradım, başsağlığı diledim. Tabii teeniyle, sükunetle hareket  etmek lazım. Şartlar ne olursa olsun bir demokrasi şölenini büyük bir husumete,  kavgaya dönüştürmemek lazım."
 
'Bunlar yıkım ekibi, yıkım'
 
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali  Yıldırım, milletin sıkıntılarını, Türkiye'nin ihtiyaçlarının büyük bölümünü  çözdüklerini, milletin de bugüne kadar bütün seçimlerde AK Parti'ye desteğini  artırarak sürdürdüğünü belirterek, "Ama maalesef, o günün vurdum duymaz  zihniyetini, bugün yine aynı noktada görüyorsunuz. Bu ülkeye biz yatırım ve  hizmetler yapıyoruz, hepsine karşı çıkıyorlar. Meydana çıkmışlar, 'AK Parti ne  yapmışsa, yıkacağız' diyorlar. Bunlar yıkım ekibi, yıkım." dedi. 
 
Ümraniye'de Alemdar Caddesi'nde vatandaşlarla iftar yapan Başbakan  Yıldırım, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı önünde kurulan platformdan halka  hitap etti.
 
Ümraniye'nin geçmişteki durumunu anlatan Yıldırım, gençlerin 25 yıl  önce gerçekleşen olayları bilmediğini, oysa 1993'te çöplükte meydana gelen  patlamada 39 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.
 
Vatandaşlardan 'Çöplükte de patlama olur mu? diye düşünmemelerini  isteyen Yıldırım, "Terör saldırısı değil, o zamanki CHP belediye yönetiminin  aymaz, düşüncesiz, tedbirsiz Ümraniye'nin Hekimbaşı'nı çöplük olarak kullanması  sonucu oradaki çöplerin gaz birikmesiyle bir bombaya dönüşmesi neticesinde oldu.  25 yıl önce maalesef buralarda, işte böyle basiretsiz belediye yönetimleri  vardı." diye konuştu.
 
Ümraniye'nin ilk yapılaşma dönemini bildiğini, insanların buralardan  geçerken çizme giydiklerini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Çamurdan, çukurdan geçilmezdi. Şimdi bakın ne güzel, her yer pırıl  pırıl. Her sokak boyunca her tarafta maşallah insanlar sükunetle iftarı bekliyor.  14 yıldır Ümraniye'de AK Parti belediyeciliği var. İşte 39 vatandaşımızın canına  sebep olan Ümraniye nerede, bugünkü Ümraniye nerede? En güzel şekilde bunu burada  görüyoruz. O çöp dağının yerinde şimdi spor tesisleri, yeşil alanlar var. O spor  tesislerinde Ümraniye Spor büyük başarılara ulaşmak için antrenman yapıyor.  Gelinen nokta bu. O zamanın Türkiyesi ile bu zamanın Türkiyesi arasındaki farkı  en iyi şekilde görüyoruz. Bu fark, zihniyet farkıdır."
 
Yıldırım, AK Parti kadrolarının bu ülkenin ve milletin ihtiyacı olan  dönüşümü gerçekleştirmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde  çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.
 
Milletin sıkıntılarını, Türkiye'nin ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü  çözdüklerinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Bunun için de milletimiz, bugüne kadar yapılan bütün seçimlerde AK  Parti'ye desteğini artırarak sürdürüyor. Ama maalesef, o günün vurdum duymaz  zihniyetini, bugün yine aynı noktada görüyorsunuz. Bu ülkeye biz yatırım ve  hizmetler yapıyoruz, hepsine karşı çıkıyorlar. Meydana çıkmışlar, 'AK Parti ne  yapmışsa, yıkacağız' diyorlar. Bunlar yıkım ekibi, yıkım. Ama Ümraniye bunlara  izin verir mi? 24 Haziran'da Ümraniye bunun hesabını sorar mı? O yatırımları  milletimiz için yaptık. Bu milletin özlemini gidermek için yaptık. O yatırımları  daha da ileriye götüreceğiz.
 
Siz bu ülkede taş üstüne taş koymayın, laf üstüne laf söyleyin. Kalkın  bir de 'Yapılan yatırımları durduracağız' deyin. Allah aşkına, nasıl bir siyasi   akılla, yapılan tünellere, havalimanlarına, köprülere, Türkiye'yi dünya ile  yarışa başlatan bu büyük projelere karşı olursunuz ama biz bunlara yabancı  değiliz. Gezi olaylarını hatırlayın. Gezi olaylarında ne yaptılar? 'Havalanı  yapılmasın, köprü yapılmasın, yollar yapılmasın.' dediler. "
 
"Bu milletin tokadı çok ağır olur"
 
Yapılanı yıkmanın, işleyeni durdurmanın, hizmet vereni engellemenin,  milletin aklıyla alay etmek olduğunu dile getiren Yıldırım, "Buradan soruyorum,  kendinize gelmezseniz bu milletin tokadı çok ağır olur. 24 Haziran yakın,  aklınızı başınıza alın." dedi.
 
Yıldırım,  24 Haziran'da tarihin en önemli seçiminin yapılacağını  anlatarak, çöplüklerin patladığı o eski Türkiye ile o çöplüklerin yerinde  gençlerin spor yaptığı Türkiye'nin teraziye çıkacağını söyledi.
 
Krizler, darbeler, vesayetler ülkesini, bugün büyüyen, üreten,  güçlenen özgür Türkiyesi ile teraziye çıkaracaklarını belirten Yıldırım, "Bir  tarafta boş vaatler, boş laflar, iftira üreten, dikili bir ağacı bile olmayan bir  zihniyet var. Diğer tarafta iş yapan, üreten, verdiği sözü tutan, ülkeyi muasır  medeniyetler seviyesine çıkarmak için gece gündüz çalışan Cumhur İttifakı var. 24  Haziran'da Türkiye'nin geleceği için işte bu iki zihniyet yarışacak." ifadelerini  kullandı.
 
 
KILIÇDAROĞLU: BU TÜR OLAYLAR ARTIK TARİHTE KALMALI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 
 
"Bir çatışma, hele hele yaralama gibi bir tablonun olmaması lazım. Umarız kimse hayatını kaybetmemiştir, umarız yine oradaki gerginlik sona erer. Politikacıların da bu konuda çok dikkatli dil kullanmaları gerekiyor. İnsanlar politikacılara zaman zaman tepki gösterebilirler. Bunu da anlayışla karşılamak gerekiyor ama karşılıklı gerginliği besleyecek söylemlerden her şeyden önce politikacıların dikkatle kaçınması zorunlu. Bizim de Konya'da seçim büromuza saldırıldı, gençler yaralandı, darp edildi. Arkadaşlarımızı Konya'ya gönderdik. Mevlana'nın türbesinin olduğu bir yerde bu tür acı ve insanı üzen olayların olmaması lazım. Biz, Suruç'ta da, Konya'da da bu tür olaylar olmamalı ve artık bunlar artık tarihte kalmalı diye düşünüyoruz." 
 
İBRAHİM KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUM
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Partililere yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, "Olay aydınlatılacak ve failler adalet önüne çıkartılacaktır." ifadelerini kullandı.
 
Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Suruç'ta AK Partililere yönelik silahlı saldırı sonucu 3 kişinin ölümü ve 9 kişinin yaralanmasına neden olan olayla ilgili paylaşımda bulundu. 
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, paylaşımında, "Suruç'taki menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kardeşi de saldırıda hayatını kaybetti. Tüm aileye başsağlığı diliyorum. Olay aydınlatılacak ve failler adalet önüne çıkartılacaktır." ifadelerine yer verdi. 

ETİKETLER