AK Partili vekilden dizilere çok sert eleştiri

AA |  19 Şubat 2015 Perşembe - 9:24 | Son Güncelleme : 19 02 2015 - 9:24

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, "Topluma rehberlik etmesi gereken siyasi önderlerimiz ayrıştırıcı bir üslupla, sanki mevcut hükümet olmasaydı Özgecan katletilmeyecekti, sorumluları mevcut siyasi süreçmiş gibi çirkin, kabul edilmesi mümkün olmayan bir sürece taşımaya çalışıyor. Bundan süratle kaçınmak gerekli" dedi.


 TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması  Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Komisyonu AK Parti İstanbul Milletvekili Alev  Dedegil başkanlığında toplandı. 
 
 Komisyonda, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Ankara L 1  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kadir Avara, kadına yönelik şiddet olaylarının  tarafı kadın mahkumların sorunları ve bu sorunların çözüm önerileri üzerine sunum  yaptı. 
 
  Şiddetin mağduru kadın mahkumların aile bağlarının koptuğuna, ekonomik  sıkıntılar yaşadıklarına ve geleceğe ilişkin kaygılar taşıdıklarına işaret eden  Avara, kurum olarak bu sorunların giderilmesine yönelik hizmetler sunmaya  çalıştıklarını anlattı. Avara, bu kişilerin tahliyeleri sonrasında tehlike  altında olanların tanık koruma kanunundan yararlandırılarak kimliklerinin ve  hatta fiziki görüntülerinin değiştirilmesi ile İŞKUR'un istihdamlarında öncelik  vermesi gibi düzenlemeler yapılabileceğini söyledi. 
 
  Komisyon toplantısında Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan  Psikolog Nesil Sağın Küçük ile Sosyal Çalışmacılar Özlem Tanışman ve Mevhibe  Nurşah Aydoğan, Ankara L 1 Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Psikolog Ayşen Acar da  sunum gerçekleştirdiler. 
 
Küçük konuşmasında şiddet görenlerin ileride kendilerinin de şiddet  uygulayan pozisyonuna geçtiğini belirterek, çalışmalarının hedefinin şiddet  mağdurlarının sorunlarını çözmenin yanı sıra vakaların yeni mağdurlar yaratmasını  engellemek olduğunu da vurguladı. 
 
   "Milletimiz sağduyusuyla provokatörlere fırsat vermeyecektir" 
 
 Kurum temsilcileri sunumlarının ardından, komisyon üyesi  milletvekillerinin sorularını yanıtladılar. 
 
  Komisyon toplantısında söz alan milletvekilleri konuşmalarına,  üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinden duydukları üzüntüyü dile  getirerek başladılar. 
 
AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma da söz alarak olayı  lanetledi. 
 
 Uçma, "Toplumun hemen bütün kesimleri olay üzerinde ittifak  halindeyken çok üzücüdür ki topluma rehberlik etmesi gereken siyasi önderlerimiz  ayrıştırıcı bir üslupla, sanki mevcut hükümet olmasaydı Özgecan  katledilmeyecekti, sorumluları mevcut siyasi süreçmiş gibi çirkin, kabul edilmesi  mümkün olmayan bir sürece taşımaya çalışıyor. Bundan süratle kaçınmak gerekli.  Toplumu germekten başka hiçbir işe yaramayacağını, kimsenin böyle bir cinayeti  tasvip edemeyeceğini ve etmediğini, herkesin ortak bir dille kınadığını bir kez  daha ifade ediyorum" diye konuştu. 
 
 Özgecan Aslan'ın ailesini akilane tutumu dolayısıyla kutlayan Uçma,  "Bunu fırsat bilerek sağa sola çekmek isteyenlere fırsat vermedikleri için  kutluyorum" dedi. Olayın takipçisi olacaklarını da vurgulayan Uçma, "Ülkemizi  ateş çemberi içerisine almak isteyen ulus içi ve ulus dışı güçler, bu tür  olayları provoke ederek, milletimizde var olan tarihi hasleti birbirine tavır  olarak geliştirmeye çalışan odaklar bu tür anlarda ortaya çıkarlar. Milletimiz  sağduyusuyla bunlara fırsat vermeyecektir" değerlendirmesinde bulundu. 
 
   Dizilere eleştiri 
 
Evlilik aktinde bulunacak kişilerin risk grubu içinde olup olmadığının  mutlaka incelenmesi ve risk altında iseler tedavi edilmeleri gerektiğini, böyle  kişilerin evlenmesine izin verilmesinin doğru olmadığını ifade eden Uçma, şöyle  devam etti: 
 
 "Bütün kutsallarda topluma risk grubu içerisinde yansımış insanların  evlilikleri yasaktır. Buna ilişkin bir tedbir alabiliyor muyuz? Mesela adam  alkolik, uyuşturucu bağımlısı, tabi çevre şartlarını ıslah edemediğimiz için  bizim bunda katkımız var bunda hiç kuşku yok, adam kumar oynuyor, biz buna  yavrumuzu veriyoruz. Evlendiriyoruz. Eşyamıza, evimize, arabamıza dikkat  ediyoruz, nasıl oluyor da çocuklarımız bunlardan daha mı değersiz." 
 
 Şiddetin önlenmesinde sağlıklı aile yapısının korunup  güçlendirilmesinin önemine işaret eden Uçma, "Diziler yapacaksınız, orada yenge  kayın ilişkilerinde hiçbir sınır gözetmeyeceksiniz, hiçbir sınırlama  tanımayacaksınız, sonra 'tecavüzler artıyor' diyeceksiniz. Ne bekliyorsunuz?  Rüzgar eken, fırtına biçer. Kreş eken de huzurevi biçecek hiç kuşkunuz olmasın"  şeklinde konuştu. 
 
   Sosyal Çalışmacı Aydoğan ise bir soruyu yanıtlarken hükümlü kadınların  cezaevlerinde 0-6 yaşa kadar çocuklarıyla beraber kaldıklarını hatırlatarak, bu  çocukların gelişme çağında olmaları nedeniyle hayatı cezaevi ortamında  tanıdıklarını ve bundan ibaretmiş gibi algıladıklarını, hatta suçu  normalleştirdiklerini anlattı. 
 
 Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Avara ise soruları yanıtlarken cezaevlerinde  tutuklu ve hükümlülerin eğitim ve sosyalleşmesine yönelik fiziki koşulların  geliştirilmesinin suçun tekrarlanmaması açısından önemli olduğuna işaret etti. 
 
   -"Başkalarının çocuğunun başını yakanlar da var maalesef" 
 
   
AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık da çocuklarında karşı cinse  karşı olumsuz davranışlar fark eden bazı ailelerin, sebeplerini araştırmak ve  tedavi yolunu seçmek yerine "evlendirelim kurtulalım" anlayışı içinde olduklarını  ifade ederek, bunun yanlış olduğunu belirtti. Balık, "Çocuklarının sorunlarını  kabul edip çözmek yerine, evlendirip başkalarının çocuğunun başını yakanlar da  var maalesef" diye konuştu. 
 
AK Partili Uçma kadının kadına şiddetinin hiç konuşulmadığına işaret  ederek, "Statü sahibi görünen kadınlar diğerlerine şiddet uyguluyorlar. Hanımlar  beş çayında otururken 'Siz ev hanımı mısınız?' diyerek karşısındakine psikolojik  şiddet uyguluyor. Bizim yapmamız gereken anneliği, ev hanımlığını, eşliği  yüceltmektir. Kadınlar kendi aralarında bunları çok örseliyorlar. Yapmamak lazım"  değerlendirmesinde bulundu. 
 
 Uçma, çocukların eğitiminde medyanın etkisine değinerek, reyting  uğruna geleceğin yok edilmemesi gerektiğini belirtti. "Diziler bir suç işlendiği  zaman onu örtme metotlarıyla dolu. Mesela Kurtlar Vadisi. İşkence sahneleriyle  dolu ama çok beğeniliyor" diyen Uçma, toplumda iyilik adına da kötülük adına da  ne varsa bunlara medyanın katkısı olduğunu söyledi. 
 
    Bu arada sunum yapan uzmanların şiddet mağduru kadınlarla ilgili  anlattıkları örnek vakalar, bu kişilerin kimliklerinin ortaya çıkmaması nedeniyle  tutanaklara alınmadı.