AK Partili isim açıkladı! Erken seçim olursa...

AA |  03 Temmuz 2015 Cuma - 16:26 | Son Güncelleme : 03 07 2015 - 16:28

AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, koalisyon çalışmalarına ilişkin, "Bütün siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Aslında birtakım kırmızı çizgilerle yaklaşmalarını çok doğru bulmuyoruz. Çünkü kırmızı çizgi ya da kapıları kapatma veya yumrukları sıkmak bir defa koalisyon mantığına aykırı" dedi.


 Muş'ta temaslarını sürdüren Aydın, Belediye Başkanı Feyat Asya'yı  makamında ziyaret etti. 
 
 Belediye çalışmaları hakkında bilgi alan Aydın, burada, meclis  başkanlığı seçimine ilişkin yaptığı açıklamada, "İlkeli duruşumuzu meclis başkanı  seçiminde nasıl gösterdiysek, ilk turdan son tura kadar doğru ve kararlı  tutumumuz, hilesiz yaklaşımımız, mesuliyet dairesinin dışına çıkmadan  götürdüğümüz bu meclis başkanı seçiminde olumlu neticeyi aldık" diye konuştu. 
 
 TBMM Başkanlığı'na seçilen İsmet Yılmaz'ın, çok değerli bir siyaset ve  devlet adamı olduğunu belirten Aydın, ilkeli duruşlarını AK Parti'nin  kuruluşundan bu güne kadar sürdürdüklerini belirtti. 
 
Bu süreçte de Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması adına istikrarın devamı  için muhakkak samimi bir gayreti ortaya koyacaklarını anlatan Aydın, şöyle devam  etti: 
 
"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın görevlendirmesiyle  birlikte tüm siyası partileri gezeceğiz. Bu manada Türkiye'nin menfaatlerine  bulunan, bu milletin geleceği adına faydalı gördüğümüz formülasyon hangisi ise o  siyasi parti ile biz hükümet kurmaya hazır. Onu oturup konuşacağız, gezeceğiz,  dolaşacağız. Diliyoruz ve umuyoruz bizim taşımış olduğumuz bu sorumluluğu bizim  samimi gayretimizin aynısını diğer siyası partiler de gösterir." 
 
 Milletin seçimlerde AK Parti'yi birinci parti seçtiğini anımsatan  Aydın, AK Parti olarak 13 yıllık süre içerisinde millet ve ülke adına güzel  hizmetler yaptıklarını vurguladı. 
 
  İstikrarın zedelenmemesini istediklerini belirten Aydın, konuşmasına  şöyle devam etti: 
 
  "Bu manada hiçbir siyasi partiye uzak ta değiliz çok yakın da değiliz.  Bütün siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Aslında birtakım kırmızı çizgilerle  yaklaşmalarını çok doğru bulmuyoruz. Çünkü kırmızı çizgi ya da kapıları kapatma  veya yumrukları sıkmak bir defa koalisyon mantığına aykırı. Koalisyon bir  uzlaşıdır, uzlaşıyı gerektirir. Dolaysıyla uzlaşı kültürüne de uzak bir şekilde  kapıların kapanması bu ülkeye de bu millete de yapılabilecek bir ihanettir  aslında. Onun için ülke menfaatleri doğrultusunda Türkiye'nin gerçekleri  doğrultusunda inşallah en yakın zamanda bu ülkede hükumetin kurulmasıyla birlikte  yeni hükumetle birlikte istikrarın devamını arzuluyoruz." 
 
 Türkiye'nin artık güçlü bir ülke olduğunu savunan Aydın, "Türkiye, AK  Parti iktidarıyla birlikte 13 yıllık istikrar sürecinde hakikaten düzlüğe çıktı.  İşte bunun zedelememesini, bozulmamasını istiyoruz. Muhakkak bir seçimi daha  yapabilir ama bizim kayıp edecek zamana, enerjiye tahammülümüz yok. Arzumuz  isteğimiz yeni bir seçim olmadan bir hükumetin kurulması. Şayet seçim olursa da  biz seçimden de kaçmayız, seçimden de korkmayız" dedi. 
 
 Milletin hala büyük bir umut olarak AK Parti'yi gördüğüne vurgu yapan  Aydın, şu değerlendirmelerde bulundu: 
 
   "Olası yeni seçimde de ben inanıyorum ki bu daha da büyüyecektir ve  yeni AK Parti inşallah tek başına iktidar olacaktır. Dediğim gibi bu ikinci bir  seçenektir. Bundan öncesi hükümeti kurulma süreçlerini iyi bir şekilde  yürütülmesi ve bir an önce kaldığımız yerden istikrarın devamı şarttır diye  düşünüyorum. Bu konuda biz AK Parti olarak üzerimizdeki sorumluluğun  bilincindeyiz. Vatandaşın bize yüklemiş olduğu bu mükellefiyeti bu emaneti en iyi  şekilde temsil edip hükumet kurma noktasında gayretimizi sürdüreceğiz. İşte aynı  sorumluluğu diğer partilerin de taşıması lazım ki en az bir partinin hükumet  kurulabilmesi lazım. Çünkü hiçbir partinin tek başına hükumet kurma imkanı yok." 
 
Ziyaretlerde Aydın'a, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AK  Parti İl Başkanı Namık Ergün ve parti yönetimi de eşlik etti.