AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal: İstifa talebi söz konusu değil!

AA |  06 Ekim 2017 Cuma - 18:28 | Son Güncelleme : 06 10 2017 - 19:23

Partisinin Afyonkarahisar kampının başladığını söyleyen AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, dün Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili açıklamalarda bulundu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti  Sözcüsü Mahir Ünal, "Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın partiye tekrar  dönmesiyle birlikte parti her şeyi elden geçiriyor. Teşkilatları elden geçiriyor,  belediyeleri elden geçiriyor, hükümeti elden geçiriyor. Bütün bu elden geçirmenin  amacı da 2019'a hazırlık." dedi. 
 
Ünal, NG Güral Termal Otel'in önünde kurulan basın çadırını ziyaret  etti, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın detaylarına ilişkin  gazetecilere bilgi verdi.
 
 
16 yıl sonra AK Parti'nin "Erdemliler Hareketi" olarak ilk başladığı  yer olan Afyonkarahisar'dan yola çıktıklarını belirten Ünal, 16 yıllık bir  istikrardan bahsettiklerini söyledi.
 
Ünal, AK Parti'nin bütün kurumları ve kurullarıyla istişarenin, kendi  geleneği haline gelen bir süreç olduğunu ifade etti.
 
Yarın toplantıya Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başlanacağını bildiren Ünal, Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sunum yapacaklarını dile getirdi.
 
Öğleden sonra ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı  Nurettin Canikli ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun güvenlik ve dış  politika sunumlarının olacağını aktaran Ünal, "Pazar günü ise Sayın  Başbakanımızın konuşmaları var. Başbakanımızın başkanlığında Bakanlar Kurulumuz  genel istişare gerçekleştirecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız kapanış konuşmasını  gerçekleştirecek. Açılış ve kapanış konuşmaları dışındaki bütün konuşmaları  basına kapalı gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.
 
Ünal, AK Parti'nin 2019'da 3 seçim yaşayacağına işaret ederek 2019  yılına hazırlığın her siyasi parti gibi AK Parti için de çok önemli olduğunu  vurguladı.
 
İktidar partisi olarak 2019 Mart ve Kasım seçimlerinde gösterecekleri  başarının son derece kritik ve önemli olduğunu vurgulayan Ünal, pazar günü  istişareler bittikten sonra 2 gün boyunca gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin  bilgilendirme yapacaklarını kaydetti.
 
"Rutin bir görüşme"
 
Öte yandan basın açıklaması öncesinde gazetecilerle sohbet eden Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih  Gökçek'i kabulüne yönelik soru üzerine, bunun rutin bir görüşme olduğunu dile getirdi.
 
Görüşmenin, "Gökçek'in, daha önce talep ettiği randevuya verilen rutin cevap" olduğunu belirten Ünal, "Yani Cumhurbaşkanımız görüşmek için çağırmadı Melih Bey'i, kendisinin daha önceden randevu talebi vardı. Bu talebe binaen tam  da Külliye'nin orada biliyorsunuz 5 milyon kitaplı bir kütüphane yapılıyor ve  gerçekten de bir müze çalışması var. Aynı zamanda da 15 Temmuz Şehitler Anıtı ile  ilgili düzenleme halen devam ediyor. Bunlarla ilgili bir görüşmeydi. Ben daha  önce de açıkladım, bir istifa talebi söz konusu değil." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın partiye tekrar  dönmesinin ardından "partinin her şeyi elden geçirdiğini" vurgulayan Ünal, şöyle  devam etti:
 
"Teşkilatları elden geçiriyor, belediyeleri elden geçiriyor, hükümeti  elden geçiriyor. Bütün bu elden geçirmenin amacı da 2019'a hazırlık. Bu süreçte  bizim herhangi bir il başkanının, herhangi bir belediye başkanının yani herhangi  bir siyasinin kendisini siyasi güvence altında hissetmesi diye bir şey söz konusu  olamaz. Yani 'Şunların istifası istenecek, şunların istifası istenmeyecek.' diye  bir şey söz konusu olamaz. Yerel Yönetimler Başkanlığının bu konuda çalışmaları  devam ediyor."
 
"Her şey son derece açık"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İran dönüşü yaptığı açıklamaları hatırlatan  Ünal, şunları söyledi:
 
"Cumhurbaşkanımız uçakta aslında çok net bir şekilde diyor ki biz  partilerden bir parti değiliz, biz bir dava partisiyiz. Öncelikli olarak ekip  ruhuyla hareket ediyoruz. Bizde partinin değeri, anlamı, önemi, şerefi üstün ve  kıymetlidir. Dolayısıyla makamı alırken sorun çıkarmayanlar, 'Makamı boşaltın.'  denildiğinde niye sorun çıkarsınlar. Yani aslında her şey son derece açık. Bir  süreç devam ediyor, bu süreç içinde de şundan emin olun, herhangi bir şey  olduğunda ilk siz duyacaksınız çünkü ben doğrudan sizi hemen bilgilendireceğim." 
 
 "Tartışmanın Gökçek üzerinden kişiselleşmesi doğru değil"
 
Tartışmanın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek üzerinden  kişiselleştirilmesinin doğru olmadığına dikkati çeken Ünal, "Değerlendirme  sürecinde siyasi güvence, ayrıcalık tanıma anlamına gelir. Zaten değerlendirme  sürecinin amacı... Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın döndükten sonraki  süreçte teşkilatları, belediyeleri, hükümeti, bütün siyaseti, AK Parti  çerçevesinde elden geçirmesi son derece normal bir şey. Bu çerçevede herhangi bir  siyasetçinin kendisini layüsel hissetmesinin, kabul etmesinin mümkün olmadığını  Cumhurbaşkanımız da söyledi." ifadelerini kullandı.
 
Ünal, "Gökçek'in, görevinden istifa etmek için mart ayına kadar süre  istediği" iddiasının hatırlatılması üzerine, "Hayır, Cumhurbaşkanımızla yapılan  görüşmenin içeriği tamamen sözünü ettiğim çerçevede. Orada 15 Temmuz Anıtı, müze  ve kendisinin daha önceden istediği randevu talebinin gerekçesi çerçevesinde  yapılmış bir görüşme. Bunun dışına çıkılması söz konusu olamaz." şeklinde  konuştu.
 
Ünal, basın mensuplarıyla sohbeti esnasında, A Milli Futbol Takımı'nın  FIFA 2018 Dünya Kupası Elemeleri grup maçında İzlanda ile oynayacağı karşılaşmayı  gazetecilerin de izlemesi için ekran kurulması talimatı verdi.
 
Gazetecilere, akşam oynanacak maç dolayısıyla ay yıldız motifli  kırmızı beyaz atkı dağıtıldı.