AK Parti Sözcüsü Çelik: Büyükelçiliğe saldırı provokasyondur

20 Ağustos 2018 Pazartesi - 11:45 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 16:03

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "ABD büyükelçiliğine silahlı saldırı açık bir provokasyondur." dedi.


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Ankara  Büyükelçiliğine ateş açılmasına ilişkin, "Bir can kaybı veya yaralanma yok. Bu,  açık bir provokasyondur." dedi.  Çelik, partisinin Adana İl Başkanlığından düzenlediği basın  toplantısında, coşkulu bir kongreyi geride bıraktıklarını söyledi.  AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın, kongrede tarihi mesajlar verdiğini, yakın dönemde yerel seçimlere  odaklanmak açısından da bu kongrenin önemini bildiklerini vurgulayan Çelik, "Daha  büyük hedelere ulaşmak için enerji tazeledik." diye konuştu.
 
 Çelik, bir gazetecinin ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasına ilişkin  sorusuna şu cevabı verdi:    "İçişleri Bakanı ile konuştum. Valilik de açıklama yaptı. Bizdeki  bilgiler ateş edildiği, 3'ünün isabet ettiği yönünde. Bir can kaybı veya  yaralanma yok. Bu, açık bir provokasyondur. Bununla ilgili olarak yoğun çalışma  yürütülüyor. O bölge yoğun bir bölge. Burada sabah 05.30 saatleri civarında olay  meydana gelmiş. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerekir; Türkiye'de görev  yapan yabancı misyonlar, büyükelçilikler devletimizin güvencesi altındadırlar.  Diplomatik faaliyetini yürütenler, milletimizin misafiridirler. Her türlü  güvenliklerinin sağlanması konusunda azami hassasiyet gösterilecektir. Türkiye  güvenli bir ülkedir."
 
  "Arkasında kim var, ortaya çıkacak"
 
Çelik, dünyanın her yerinde bu tip provokasyonların olduğunu  anımsatarak, şunları kaydetti: "Tabii ki yakın zamanda bunun arkasında kim var, kimler tarafından  yapıldı bu eylem, bunun açığa çıkacağından hiçbir kuşkumuz yoktur. Şunu açık ve  net şekilde ifade etmek isterim, Türkiye'de görev yapan bütün yabancı misyonlar,  büyükelçilikler, güven altındadır, devletimizin güvencesi altındadır. Burada  görev yapan insanlar devletimizin ve milletimizin misafiridir. Her türlü  güvenliklerinin sağlanması için azami gayret gösterildiği hususunda hiç kimsenin  kuşkusu olmasın."
 
  
 
 

ETİKETLER