AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali ihsan Yavuz: 16 bin 884 oyumuz başka yerlere yazılmış

AA |  16 Nisan 2019 Salı - 15:15 | Son Güncelleme : 16 04 2019 - 22:23

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvuruda bulundu. Ali ihsan Yavuz açıklamasında, "İBB Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için olağanüstü itirazımızda bulunduk. Dilekçemizi ve eklerini YSK'ya sunduk" dedi.


Yavuz, İstanbul'daki seçim sonuçlarıyla ilgili AK Parti'nin olağanüstü  itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdikten sonra çıkışta  gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve  yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazda bulunmak üzere geldiklerini ve dilekçe  ve eklerini YSK'ya sunduklarını belirten Yavuz, tüm Türkiye'nin gözünün YSK'de  olacağını söyledi.
 
Seçimin ardından partilerin ve YSK'nin sonuca ilişkin açıklamalarda  bulunduğunu anımsatan Yavuz, YSK'nin 28 bin farkla CHP'nin lehine seçimin  bittiğine dair açıklamada bulunduğunu, CHP'nin 29 bin oyla kendileri lehine  seçimin bittiğini ilan ettiğini, AK Parti İl Başkanlığının da 3 bin 870 oy  farkıyla AK Parti'nin seçimleri aldığını dile getirdiğini hatırlattı.
 
Rakamların her bir yerden ayrı görülmesi, kendi kayıtlarıyla da  çelişmesi üzerine farkın ve çelişkinin neden kaynaklandığını araştırmaya  başladıklarını ifade eden Yavuz, maddi hataları düzeltmekle işe başladıklarını  kaydetti.
 
Emarelerin sandıkların tamamında birtakım usulsüzlükler yapıldığını  ortaya koyduğunu ifade eden Yavuz, sadece maddi hata düzeltimi yoluyla 8-9 bine  varan oyun AK Parti yerine başka partilere kaydırıldığını gördüklerini dile  getirdi. Yavuz, geçersiz sayılan oyların sayılması sonucunda da yaklaşık 6 bin  oyun AK Parti'ye yazılması gerekirken iptal edildiğini aktardı.
 
Oyların tamamının sayılması taleplerinin kabul edilmediğini hatırlatan  Yavuz, "Yüksek Seçim Kurulu kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var ve  bu şüpheyi gideremedik. Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı  ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin  900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri  ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize  bu seçim sonuçlanacaktı." diye konuştu.
 
Yaptıkları çalışma ve sayım sonucunda CHP'nin lehine de yazılan oylar  bulunduğunu ancak yüzde 85,6 oranında AK Parti'nin aleyhine bir durumu tespit  ettiklerini dile getiren Yavuz, "Birbirine çok yakın oy oranı var ama  geçersizlere, maddi hatalara gelince yüzde 85,5 oranında AK Parti'nin aleyhine  kayda geçme söz konusu." dedi.
 
Sayım döküm cetvellerinin önemine işaret eden Yavuz, bunlardan 5  binden fazlasının mühürsüz, 700'e yakınının imzasız olduğunu belirlediklerini de  anlattı.
 
Kısıtlı seçmenlere de değinen Yavuz, örnek olarak, yanına "oy  kullanamaz" şerhi düşülmeyen 5 bin 287 hükümlünün İstanbul'daki seçmen  kayıtlarında yer almasını gösterdi.
 
Sandık kurullarının oluşumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan  Yavuz, "62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir.  Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var." ifadesini kullandı.
 
Bir kısım oyların düzelttildiğinde 16 bin 884 oyun AK Parti lehine  yazılması gerekirken başka yerlere yazıldığını ifade eden Yavuz, "Bu işte  gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var.  Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır." dedi.
 
Yavuz, YSK'ye sunulan ekte, ileri sürdükleri tezlerin  delillerinin, belgelerinin bulunduğunu bildirdi.
 

ETİKETLER